| AvalohAlyn a întrebat:

Sunteti mandri ca ne tragem din daci sau sunteti mandri ca suntem stramosii romanilor? Ce v-ar placea? Sa fiti un stramos al dacilor sau al romanilor? De ce?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Păi ia citește aici și vei vedea că e posibil să ai motive foarte întemeiate să fii mai mândru că ai descendenți direct daci( "cei mai viteji și drepți dintre traci")

http://www.efemeride.ro/latinii-sunt-urmasii-tracilor

E foarte interesant. Și citește "Iliada si Odiseea", sunt foare multe fapte mitice acolo dar se cuagulează și cu lucruri care pot fi considerate istorice. Istoria poporului nostru luată chiar din rădăcini devine foarte interesantă și putem spune că sunt multe teorii pe tema asta și nu putem știi exact cum au stat lucrurile.

3 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Al dacilor chiar dacă aceștia au fost niște barbari și murdari față de romani dar mă încearcă dorul de originile noastre. Trebuie să ne mândrim cu asta, până la urmă noi suntem un melanj, un mix dintre daci și romani. Cel puțin așa spun izvoarele istorice care le avem și alea puține. Nu trebuie să ne negăm poporul ci mai degrabă să fim mândrii. Oricum cred că străbunii noștrii ne dau semne de acol ode unde sunt, de aceea poate că ne merge "așa bine" acum. Ei bine acea simbioză dintre daci și romani de acum 2000 de ani a avut efecte pozitive pentru teritoriul nostru și pentru culturalizarea ca să spun așa a urmașilor lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma mandresc cu niciun lucru pe care nu l-am infaptuit prin propriile forte. Sa te mandresti cu lucruri care nu au nici o legatura cu tine mi se pare maximul idioteniei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai tinere, asta cu "maximul idioteniei", te-ai gandit oare ca pe 21-22 decembrie 1090 au murit oameni, pentru ca tu sa traiesti in Societatea de astazi? Eiaumurit pentru noi ca sa avem o alta viata, asa cum este ea zbuciumata de situatia politica si sociala de astazi. O tara fara cultura, educatie si perspective este o tara moarta. Nu exista pentru Cancelariile Occidentale.Eu am invatat sa-mi respect inaintasii, in special presedintele tarii, bun sau rau, atata timp cat este in functie.