| LanguageMaster a întrebat:

Judecătorii sunt mai indulgenți la pedepse dacă avocatul care apără inculpatul i-a fost profesor în facultate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de relatia stabilita intre ei, poate fi pozitiva, negativa sau neutra.
Daca a fost pozitiva s-ar putea ca judecatorul sa fie ceva mai bland, dar nu-i obligatoriu. Daca a fost negativa s-ar putea sa fie mai aspra, desi nici in acest caz nu-i obligatoriu.
De altfel un judecator corect n-ar trebui sa tina seama de relatia din facultate cu profesorul.

2 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Ioandelasal a raspuns corect, totusi mai exista si o a 4 posibilitate:

au avut o relatie pozitiva, fiecare il respecta pe celalalt iar judecatorul e foarte corect, totusi cand avocatul spune ca inculpatul nu o sa mai faca tampenii, si o sa se duca pe calea cea buna dupa pedeapsa,. atunci e luat in consideratie ca fiind real (practic avocatul isi pune reputatia din fata judectorului pentru inculpat)

totusi asta e una cam intinsa si idealizata, deci putin probabil!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întrebarea asta chiar are un sens?