| SmRpT a întrebat:

Te poti retrage dintr-un fond de pensii privat?

Răspuns Câştigător
| Kaleo a răspuns:

"Nu, nu te poti retrage din sistemul fondurilor de pensii private obligatorii pe toata perioada pentru care datorezi contributia de asigurari sociale la sistemul public de pensii, pana la deschiderea dreptului la pensia privata.
Dupa aderare sau repartizare, participantii sunt obligati sa contribuie la un fond de pensii.
Fac exceptie de la aceasta obligatie perioadele pentru care nu exista obligatia de plata a contributiei de asigurari sociale in sistemul public."

Sursa si alte informatii utile pe marginea subiectului: http://www.desprepensii.ro/intrebari-frecvente.htm

| SmRpT explică (pentru Kaleo):

Am citit si eu chestia aia, dar ma gandeam ca se poate, stii care e chestia ca am primit o scrisoare de la un fond de pensii pe care cica l-am deschis anul trecut, dar eu nu-mi aduc amintethinking si chestia si mai tare e ca aia sunt din clujlaughing si eu sunt din Ploiesti, n-am ajuns niciodata acolo...si in plus nu lucrez, din ce mi-au oprit ei banithinking

| Kaleo a răspuns (pentru SmRpT):

Romania e tara tuturor posibilitatilor. Teoretic, din cate stiu, trebuia sa fi aplicat pentru acest fond de pensii... Acum, luati plicul, cautati un numar de telefon la contact si striacti o convorbire ca sa va lamureasca! happy

| SmRpT explică (pentru Kaleo):

Da deci am lamurit-o, mersi oricum...a fost o repartizare aleatorie pentru care ei cica m-au instiintat atuncilaughing, dar n-am primit nimic.si iti trimit o scrisoare anuala prin care te instiinteaza ca ai fond de pensii bla bla bla...happyca mai nou cica esti obligat sa-ti faci fond de pensii, vorba ta asta e Romania!

| Kaleo a răspuns (pentru SmRpT):

Acum face sens. Ma bucur ca ai lamurit situatia.