| Parakeets a întrebat:

Știe cineva cum se obține o viză americană pentru studii?
Dar mai ales cum se obține un loc pentru studii în țara lor? Și dacă există vreun demers/program și pentru treaba asta, pentru a obține un program de studii în America?

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intra pe site-ul guvernului american si cauta "student visa" si conditiile pe care trebuie sa le intrunesti, cand vrei sa obtii viza de studii acolo.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Https://edmun.do/ro/

| blackann a răspuns:

N-ai bani de facultățile lor, Patricia...
doar dacă iei vreo bursa ceva...

| relian a răspuns (pentru blackann):

Pe aici sunt si facultati de stat, nu te gindi ca peste tot e doar cu bani.Stdentii romani sau straini care vin aici la studii, nu platesc nimic, totu este moca, doar ca trebuie sa intrunesti ceva conditii.

Deci Community College e moca, doar trebuie tu sa mai cumperi cate o carte, caiete, si mai stiu eu ce chesti de genul asta, dar nu platesti nimic.
Bine nu intra acolo toti la gramada, se dau ceva teste, dar mi se par in regula, adica normal sa fie asa.
Chiar si la marile universitati, poti intra moca, asta daca esti foarte bun, te cauta aia pe tine sa te ia la ei, iti platesc de toate laughing
Asa daca esti un elev mediu, sau chiar si bun, platesti, sa nu platesti trebuie sa fi foarte bun.

Dar asta pentru straini is moca, asa cum si romanii primesc studenti moca din alte tari.
Cred ca e vorba de ceva proiecte intre tari sau chestii genul asta.

Facultatile ce am zis eu cas moca aici, sau de stat cum zic romanii, is pentru cei de aici, adica pentru oricine, dar care trebuie sa miste ceva, nu intra orice bolovan laughing

| blackann a răspuns (pentru relian):

Community college e complet altceva. si e degeaba.
eu am zis strict de facultate, cand am vrut eu in 2015 era 30k pe semestru.

| relian a răspuns (pentru blackann):

Auzi, daca nu te pricepi nu te mai baga aiurea in sama laughing
Community college este exact echivalentul universitatii, doar ca is fara bani.
In America nu le zic facultati le zic colegii, ai priceput? Daca ai priceput, e bun, retine si tu ceva corect.Nu imi spui tu mie ce e pe aici pe unde locuiesc de ani buni.
Cind ai vrut tu era peste prajit, depinde la ce facultate vrei sa te duci, sau colegiu, universitate.

Ca idee sa stii si tu in caz ca mai te bagiu in ceva discutie cu cineva, Colegiu este egal cu universitatea. Diferenta dintre ele, este ca universitatile au mai multe ramuri, sau facultati cum le zic romanii, decat un colegiu.

Ai mai multe meserii sau cum sa le zic.Dar e dezavantaj ca is multi intr-un an, intr-o clasa, pe cand la colegii is mai putini, ceea ce face, daca ai proifesor bun, sa poata avea mai bine grija de studenti, vorba vine laughing daca studentu e pamaint de flori ce mai poti sa-i faci laughing

Deci depinde la ce colegiu, universitate mergi. Daca mergi la o universitatea stiu si eu de asta medie, la fel depinde ce alegi acolo, ce facultate cum zic romani.Am un prieten, fiusau e la Mecanica si da 40 de mii pe an laughing asta in Okalhoma.

Deci college este exact la fel, complet altceva esti tu laughing Colegiile nu-s toate degeaba cum spui, nu stiu de unde ai tu informatiile astea, ca si de cauti pe google gasezti astea la tot pasu, laughing banui ca la bagi asa din top, te crezi stiutor, dar de fapt habar nu ai.

| Parakeets explică (pentru blackann):

Blackanne, așa scumpă e o facultate în America? straight face Vând un rinichi atunci, ș-așa vreau să plec mai repede dintre pământeni laughing)

| Parakeets explică (pentru relian):

God! People, calm down laughing) Fiecare știe câte ceva și fiecare mi-ați dat câte o informație interesantă, mulțumesc pentru ele, dar fără tensiuni, vă rog. happy

Dar deci chiar există românași care chiar au ajuns în America și și-au făcut o viață acolo?! sad Credeam că e doar un vis treaba cu America, dar observ că tot mai mulți românași au reușit să ajungă și chiar trăiască pe acolo. crying( Parcă mă încearcă o mică invidie laughing), dar și confidență că poate nu e doar un vis imposibil "a ajunge în America" happy

| blackann a răspuns (pentru relian):

Bro, nici n am citit tot
am locuit in state 5 ani, nu mi spui tu mie laughing

| blackann a răspuns (pentru Parakeets):

Tu ia-te dupa cine vrei, patricia.
eu am stat 5 ani acolo si nu aberez.

| relian a răspuns (pentru blackann):

Ai stat 5 ani boschetar pe aici sau ce anume? Daca ai stat 5 ani ce, aia arata ca stii ceva? Puteai sa stai si 10 ca tot pe linga ai fi fost.
Na spus nimeni ca aberezi, dar daca esti intr-o tara, aia nu inseamna ca cunosti ceva de acolo.
In cazul tau, este cum am spus esti total pe linga subiect, vorbesti de la radio america santuri, drumuri si poduri laughing
Vrei sa iti dau link de aici sa iti arat? Numai timpenii spui.Toti romani, straini care vin aici, nu platesc absolut nici unm ban de la ei din buzunar, absolut nimic.
Habr nu ai, dar te bagi in seama laughing si la harvard daca poti ajunge, din RO bineteles, la fel nu platesti tu nimic.
Ai astat 5 ani pe unde, ilegal banui, ca altfel nu plecai de aici.

| relian a răspuns (pentru Parakeets):

Femeie, am facut o observatia la balaria cea spus-o cineva pe aici, aia e tot.
Dar vad ca romanu tot roman a ramas, desi spune car fi fost pe aici 5 ani, probabil prin boscheti, sau mai stiu eu pe unde, sigur legal n-a fost, de aia a si disparut din peisaj
Apoi daca mergi intr-o tara, aia nu inseamna ca cunosti tu toate ce misca pe acolo, pentru ca nu cunoasti nici in tara ta, mai ales daca nu ai avut dea face cu acele situatii.
Daca nu ai fosat la o facultate deloc pe nicaeri, e logica ca nu stii cei aia, cu se se maninca, ce se face.
Te poti interesa chiar de nu ai fost, dar macar trebuie sa te ionteresezi la sursa, nu la ce spune nea Dorel pe net.

Aici sunt facultati de stat ca si in RO, unde nu platesti, dar iti platesti carti, alea tu le cumperi, si ce rechizite or mai trebui.
Am pe fosta care a fost aici la colegiu, am o alta prietena, a fost si aia la fel, am alta romanca care a fost la Universitate, am un alt student nascut din familie de romani, dar aici, ala e acu la facultate, eu nu spun de la radio sant.
Nici pe astia nu i-am crezut, bineinteles laughing ce mi-au spus ei, eu am verific at pe net, pentru ca nu intelegeam cei la ei universitatea si cei ala colege laughing
Asa am aflat de pe webisteuri guvernamentale ca e aceiasi chestie, ca nivel de invatamint.

Asta nea Dorel care spiune ca fost si el pe aici 5 ani, cine stie, o fi venit pe aici cu o viza de turist, o ramas dupa, a fost ilegal, a stat 5 ani, a vazut ca munca e grea, asta de ilegal, asa ca tunso inapoi in RO laughing

Vine el sa imi zica mie ca a stat pe aici 5 ani.Eu is cetatean de mai mut de dublu ani cit a stat el pe aici laughing cunosc legi, asta pentru ca m-am interesat, stiu una alta, pentru ca eu am faciut totul singur, nu am apelat la altii sa le platesc, am considerat ca ala nu-i mai destept ca mine, nu era de bani, dar de ce sa faca cineva pentru mine ceva, ce eu ce sunt, nu-s tot om.

Am mers pe ideea daca un lucru e facut de OM inseamna ca si eu pot sa il fac laughing
Deci nu ma agit, doar i-am atras atentia ca vorbeste in necunosctinta de cauza laughing
Tot mai multi romanasi au ajuns in America spui tu laughing tu acu afli asta vad, e bun si asa rau.
Afla ca anual ajung pe aici mii de romani, asta legal, emigreaza aici, mai exacat.
Cind o face RO 50 de mii de romani legali veniti aici de dupa revolutia, atunci pentru RO se va inchide portile dea emigra aici.
SUA are program de emigrare, are ceva reguli, anual ajung aici 50-60 de mii de emigranti legal.
Din astia sunt si romani, nu mai stiu exact citi, dar an de an numarul alocat se reduce.

Am intilnit romani aici ilegali, unia au plecat, pentru ca la un mom dat vor mai mult si nu-i baga in sama nimeni, pentru ca deja esti ilegal, odata ce ajungi aici cu viza de turist si ramai peste, esti ilegal.
Cind mergi la avion sa pleci, ti se pune frumos interdictie pe cel putin 10 ani.
Utilizatorul balckann ce se lauda ca fost si el pe aici 5 ani, sigur are interdictie, a stat aici 5 ani ilegal laughing
El pe aici nu prea mai are bilet, nici peste 15 ani,. astia desi sa zic iti pun interdictie pe 10 ani, cand mergi dupa 10 ani sa iei viza, spune sai mai cauti peste cateva luni si se mai gindesc laughing

Informatii interesante, daca vrei sa retii ceva, ai nevoie de informatii reale, nu interesante laughing
Eu ce am spus, de vrei iti arat online, pe webistele guvernului, ce am spus.
Dar am zis ca nu-i frumos sa fac copy/paste, cine este interesat poate si singur sa gaseasca.
Ce este vis? Si in RO poti sa visezi, nu te retine nimeni sa ai vise laughing poti visa sa cistigi la loterie, ce ala nu-i vis?
Am auzit, la ceva romani ca o familie ar fi ajuns pe aici, apoi cand au vazut ca trebuie sa munceasca, au spus ca ei nu-s curiosi si au plecat inapoi laughing
Cunosc personal un individ, care a plecat de aici, dupa vreo 15-20 de ani de stat, s-a dus in RO zice el sa stea cu parintii, era mare de ani, dar s-a transferat cu munca, tot la compania unde lucra aici, lucreaza in RO.

Altfel nu stiu de pleca.Bine era de asta sa frece tiparu, sa se bage mai stiu eu in politica, sa ajunga tilhar cum zic eu laughing
'cred ca deja e tilhar pe acolo prin Vilcea laughing de unde este el.

Daca ati vazut la TV era un politist american ce venise in RO, roman de origine, so lasat de serif aici, parca asa era serif si so mutat in RO laughing s-a bagat in politica, ce mai tilhari, numa banditi, hoti, lepre care incearca sa faca bani fara sa munceasca.

Venise el in RO imbracat in uniforma de politie laughing i-am zis cateva pe Facebook, i-am lasat mesaje, zii si tu ce dreacu faci ba, te duci in uniforma de politist in RO sa te dai mare sau ce vroia el sa arate laughing
Niste hahalere, niste de astia ce in RO nu erau in stare sa facda nisi scoala generala si ajungi prin America sau dus la scoli, deodata sau facut destepti.

Cam astia is 99% din romanii din America sa stii si tu.Romanii din America, nu te gindi ca is desteptii ce au plecat din RO nici pomeneala, este pleava ce nu avea loc nici in RO, aia au plecat.

Vorbesc f serios, 90% in RO nu aveau job, nu au fost capabili sa faca o scoala, asa ca au venit aici, cam astia is romanii din America, sa stii si tu si toti care mai citesc.
Mai sunt si de astia care aveau joburi si scoli in ro si au plecat ca nu lea convenit sistemul, dar is putini.

Cam despre asta este vorba.Cind vad romani de astioa clociti laughing cufuriti, bro, auzi so tu la el bro laughing am fost si eu in america, asa si daca a fost ce, aia inseamna ca si stie ce?
Mai e unu pe aici care locuieste in california, ala nu se da mare, zic nu se da mare ca ar locui pe aici, dar se da mare pe aici pe TPU laughing

| blackann a răspuns (pentru relian):

Da, am stat ilegal, pe strazi.
esti foarte inteligent.

| Parakeets explică (pentru blackann):

Glumești, right? happy

| blackann a răspuns (pentru Parakeets):

Nici dupa atat timp nu ma cunosti, patricia?

| Parakeets explică (pentru blackann):

Blackanne, ești un avatar laughing) cum naiba să te cunosc? laughing)
Sper doar că ai supraviețuit călătoriei tale prin America, clandestin. happy

Auchhh, but wait, tu de fapt erai sarcastic și glumeai. straight face Tu și glumele tale. Și eu care chiar credeam că am onoarea să vorbesc cu un suflet nebun și plin de aventură ce a străbătut America în lung și-n lat și a trăit marele vis american. laughing)
Pfff, ce țeapă luai.

| blackann a răspuns (pentru Parakeets):

Da, am stat 5 ani acolo, dar evident ca nu pe strazi, patricia.

| Parakeets explică (pentru blackann):

Blackanne, acum înțeleg de ce spuneai când te luai de mine în iarnă că tu chiar le-ai făcut pe toate până la vârsta asta laughing) ai dreptate, cine a reușit să pună piciorul în America, în concepția mea nu doar a existat ci a trăit. laughing) Dar începe să mă macine o mică invidie, Blackanne laughing) Sper să nu pățești ceva acum din cauza invidiei mele, dar mă macină. rolling on the floor)

Sper ca până mor să ajung și eu să pot pune și numai piciorul măcar în America și poate și în Coreea. Cam de aceste două țări am avut eu atragere. laughing) Ok, poate și Spania sau țările unde se vorbește limba spaniolă. Și mi-ar fi frică să știu că aș muri și nu aș fi pus piciorul niciodată, niciunde altundeva în afară de Călărași. Mai ales că e vai de steau lui. straight face Dar chiar am văzut un reportaj chiar recent la știri cu oameni bătrâni care au declarat că ei în afară de satul lor și rareori când mai ajungeau în județ, în oraș, ei nu ieșiseră deloc. Aproape că m-a înfuriat maxim când am auzit că Dumnezeu chiar permite unor oameni, mai ales care și muncesc toată ziua la muncile satului și pentru o amărâtă de pâine, să-i uite așa, acolo în mijlocul pustietății și să nu le dea și lor o alinare printr-o excursie undeva. Cam incorectă viața de multe ori.

| blackann a răspuns (pentru Parakeets):

De ce dai vina pe Dumnezeu sau spui ca viata e incorecta?
depinde de creierul fiecaruia si daca ei sunt niste tarani inapti, care se multumesc cu ce au si atat, nu aspira catre mai mult de ce ar fi vina lui Dumnezeu?!

| Parakeets explică (pentru blackann):

Oww, am uitat de cealaltă latură a ta, Blackanne, cea de arogant. ~.¤

Așa m-ai salutat pe aici la sosirea pe TPUistică. rolling on the floor)

Pfff, bine că mi-am amintit la timp, că eram gata să pun alt blestem pe capul tău, dar când realizezi că un om îi așa, din fabrică, nu prea te mai miră nimic. Îi lași pe fiecare să-și poarte coama rolling on the floor) chiar dacă unele coame cam produc alergii, iar eu una am una huge la oamenii aroganți și la aroganță. ×.•

Acum ca să dezbat subiectul tău arogant, cum naiba să spui așa ceva despre cineva care până la urmă îți poate fi și bunic/bunică? Și să nu empatizezi măcar un gram cu oameni care nu au avut, mdea, poate ai dreptate (dar spus mai frumos măcar) că fiind țărani, oamenii au muncit muncile satului și ale pământului și nu au avut resursele necesare și nici timpul necesar pentru a își depăși condiția, poate nici cap suficient, dar unora poate le-a și plăcut să facă muncile pământului și cele primitive, decât cele iluministe și ale capului. Însă chiar și așa, stai tu liniștit că sunt și bătrânei chiar din fundul unui sătuc ce au mai ieșit și vizitat lumea, deci e aiurea să susții că "CĂLĂTORIA" ar fi doar pentru oamenii cu cap și orășeni, e aiurea, Blackanne, deci oamenii ăia, bătrâneii ăia, sătenii ăia, nu ai avut norocul de a mere undeva, apoi ce-i drept mai îi și obișnuința, dar eu zic că e too much să-i învinuiești pe ei sau doar pe ei. Și oleacă de empatie sincer, nu ar strica. happy
Eu empatizez cu ei uneori, deoarece și eu mă regăsesc în postura lor, de a mă fi obișnuit cu rutina, oarecum. Dar măcar am noroc cât de cât de a mai face din când în când câte o mică escapadă pe undeva. Dar ei nu, Blackanne și asta îi chiar dureros și mă macină, mă frustrează și nu trăiesc eu drama aia, că dacă o trăiam, făceam chiar scandal și nu la pământeni, direct la Tatăl de sus. laughing) Dar deocamdată, chiar am reușit să văd și muntele de câteva ori și am ieșit din orășelul meu sătuc laughing) așa că tac pentru că nu vreau să-mi ia God și darul ăsta mic pe care mi l-a dat în final. Deși aș dori mai mult, adică să văd și dincolo de granițele țării. laughing) Poate chiar ale continentului. Însă tot mă și întristează situația acelor bătrânei. sad Uneori chiar și a unor copii ce trec prin sărăcia lucie. Iar alții nu prețuiesc deloc viața deși au totul aparent. straight face

| blackann a răspuns (pentru Parakeets):

Da, repet, nu e vina lui Dumnezeu aici.