| RaduRobertRO a întrebat:

Știe cineva legislația legata de drone? Am cautat si nu am înțeles clar unde trebuie sa ma înregistrez cu ea in cazul modelului Drona profesionala YLR/C S135 EIS Pro Max. Autonomie 5 km, nu stiu inlatimea maxima la care ajunge, 800 grame.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"De la 1 Ianuarie 2022 a intrat în vigoare legea dronelor cu privire la etichetele de identificare în funcție de greutatea lor. Astfel că, pentru a putea fi clasificate rapid si usor, acum exista etichete de identificare pe fiecare dronă notate de la C0 care înseamnă cea mai mică greutate (25kg)"

ATENTIE! Toate dronele trebuie înregistrate la Autoritatea Aeronautică Civilă Română (AACR), cu excepția celor de jucărie.
În opinia noastra, cel mai important lucru pe care trebuie să îl faceti este să va înregistrati drona pe https://uas.caa.ro/

Tot ce vrei sa stii despre DRONE, folosinta, inregsitrarea leala si utilizarea lor, aici:
https://idron.ro/blog/legislatia-dronelor-in-romania-in-2023/

Clasificare drone 2023
Clasificarea dronelor după greutate este cea mai răspândită, având patru categorii:
C0 – greutate sub 250 g;
C1 – greutate de până la 900 g;
C2 – greutate de până la 4 kg;
C3 și C4 – greutate de până la 25 kg

| RaduRobertRO explică (pentru Violleta2022):

Mersi, super de bine explicat - ( modifica grame la CO ), ideea este ce inseamna drona de jucarie?