| CioroianuMatei21 a întrebat:

Salut, Stie cineva in ce conditii ai voie sa zbori cu drona in Grecia? Din cate am inteles nu ai nevoie de autorizatie de zbor daca zbori la o distanta mai mica de 50m fata de tine dar legea nu e clara daca drona trebuie sa fie înregistrata in tara in care provine sau nu.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Iti trebuie o autorizatie pentru a zbura cu drona, astfel isti sa primesti amenda. Daca este intr-o zona nepopulata o poti lansa si mai departe de 50 metri.

| Violleta2022 a răspuns:

Legea este foarte clara!
Te joci cu drona la tine in curte, maxim 50 m, iar daca iti iese din curte ai nevoie de autorizatie legala, inscriere samd.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca iei drona in Grecia, faci actele legale in Grecia, inregistarnd-o acolo legal cum cer legile internationale, indiferent ca este inregistrata doar in tara.