| IepurasXxX a întrebat:

Tocmai ce am vorbit cu parintii mei despre permisul de A1 de la 16 ani si ei spun ca nu mai poti da de atestate/permis la 16 ani. Este adevarat? Sau au nascocit minciuna asta doar ca sa-mi inchida gura?

Imi puteti da ceva link cu legislatia in acest domeniu sau ceva referitor la cum ca inca se poate da de permis/atestat la 16 ani?

Dau funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pesemne ca parintii nu sunt de acord si de aceea ti-au spus ceva neadevarat.
Conform art.20, alin.(4) din OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;"

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te au mintit. Se da A1 de la 16 ani