| puscahoreangaion a întrebat:

TPU!
Doresc sa va intreb daca un proprietar(locatar), da in judecata o asociatie de proprietari, I se poate amputa aceasta la intretinere la rubrica cheltuieli pe apartament de catre presedintele de bloc? si daca da de ce?
In ce conditii o asociatie de proprietari poate aplica amenzi proprietarilor de apartamente dintr-un imobil si in ce lege se stipuleaza aceasta!
Daca presedintele de bloc poate aplica amenzi de unu singur?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cheltuielile de judecata nu se trec pe lista de intretinere de la bloc, indiferent pentru ce proces au fost date. Cel care a pierdut procesul va trebui sa le plateasca de bunavoie sau va fi executat silit, prin executorul judecatoresc.
Nici asociatia de locatari si nici presedintele acestuia nu poate constata si pedepsi contraventii ale unui locatar/proprietar, acestea pot doar sa sesizeze organul competent (politia sau altele) care vor constata contraventia si aplica sanctiunea.
P.S.Am vazut ca ai foarte multe probleme la bloc si ti-am indicat actele normative pe care sa le citesti si observ ca nu-ti place sa citesti.

| express11 a răspuns:

Google-legea asociatiilor de bloc

| neutrino a răspuns:

Cheltuielile de judecata se platesc de cel ce pierde procesul, iar presedintele de bloc nu poate da amenzi.