| JohnnyBi a întrebat:

Treaba sta cam asa: pe 26.06 am avut un accident in care am suferit o dubla fractura cu deplasare de radius si ulna. a urmat un fixator extern. nevoia m-a impins ca de pe 1 august sa conduc cu fixatorul la mana stanga (e in ghips mana + tijele aferente). nenea Garcea m-a oprit si nu a zis nimic. alt Garcica a facut scandal ca de ce conduc asa.

intrebarea este: leal am voie sa conduc cu o mana in ghips? pumn + antebrat imobilizate. in cod nu se prevede, trimiterile la ordinul http://www.dsclex.ro/legislatie/2010/septembrie2010/mo20 10_631.htm
nu specifica nimic. cum fiecare Garcea e de alta parere si eu nu stiu practica judiciara...pot conduce legal sau nu? ca am 3000+ km fara nicio problema condusi intr-o mana si politistii sunt cu pareri diferite

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In legislatia rutiera nu exista o prevedere expresa in sensul celor ce intrebi. Doar medicul specialist poate spune ca esti apt sau nu sa conduci un autovehicul in aceste conditii.

| JohnnyBi explică (pentru Ioandelasal):

Si daca doctorul curant nu mi-a interzis presupun ca pot. ma enerveaza garcica astia cu amenintari si altele si eram sigur ca nu exista o prevedere expresa...dar te certi cu morile de vant cu garcici cu basca

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai si daca s-a luat de tine a invocat vreun articol din lege? ca eu nu stiu niciun articol care se refera la asa ceva

| JohnnyBi explică (pentru suntserios):

Parca art 13 prevede de imcapacitatea de a conduce cu un handicap locomotor, dar pentru asta trebuie o expertiza legala. doctorul curator nu mi-a dat restritie de condus (e obligatia sa sa iti dea o astfel de foaie). 6 politisti 10 pareri...