| 50cent50 a întrebat:

Trebuie neaparat sa am buletinul cu mine cand merc cu bicicleta pe sosea?.Am 17 ani

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG nr.195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Pe timpul circulaţiei pe drumurile publice, conducătorii de biciclete sunt obligaţi să aibă asupra lor actul de identitate."
Daca nu-l au si sunt opriti de politie pot fi amendati de la 6 la 8 puncte-amenda, in prezent de la 585 lei la 780 lei.

| Zatharra a răspuns:

Teoretic, da. Mai ales dacă nu porți chestii de alea pentru semnalizare pentru că s-ar putea să te oprească, să te întrebe de sănătate și să te identifice.
Dar practic, nu cred că își ia cineva buletinul cu el la fiecare plimbare.

| xXAlphaXx a răspuns:

Eu stiam ca trebuie sa porti vesta reflectorizanta cand mergi cu bicicleta pe sosea, mai ales noaptea ca sa te poata vedea ceilalti soferi! Sau macar sa ai semnalizare la bicicleta(ochi de pisica) sau casca de aia cu lanterna!

| andreyutu23 a răspuns:

Depinde care sosea.
eu te sfatuiesc sa-l ai.

| Moţata a răspuns:

Nu laughing