| Razvan1lol a întrebat:

Trebuie sa imi trec un apartament de pe numele varului meu pe numele meu, contract de vanzare-cumparare, trebuie neaparat sa ofer banii de fata cu notarul? Apartamentul a fost mereu al meu, dar nu am fost in tara sa-l cumpar eu(i-am trimis banii lui), acum dupa multi ani, il trec pe numele meu, practic, nu am ce bani sa ii dau ca este al meu, dar nu in acte, momentan... Ca fapt divers, nu voiam sa explic acest lucru notariatului cand voi merge, deoarece vreau sa fiu informata inainte.

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Ar fi bine daca ai avea dovada ca ai trimis acei bani varului tau.
Trebuie ca in contract sa scrie data in care s-au dat banii si in ce cont s-au platit. Numerar se pot plati sume doar pana la 50.000 lei. Ce depaseste aceasta suma trebuie platit prin transfer bancar.
Spune notarului cum sta treaba si iti va oferi cea mai buna solutie.

| Razvan1lol explică (pentru Lioana):

Cel mai frumos raspuns, stric si la obiect, multumesc.

| Lioana a răspuns (pentru Razvan1lol):

Cu placere. E domeniul meu de activitate.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta el este cel care trebuie sa-ti treaca apartamentul lui pe numele tau, daca vrea.

| mihai69 a răspuns:

Numai răspunsuri aiurea...
DA! Trebuie să prezinți în fața notarului dovada plății prețului convenit. În plus, te va costa și ceva mai mult.
Dar cel mai ieftin (1500 am plătit săptămâna asta) ieși cu o donație. Adică văr-ti îți donează ție apartamentul.

| relian a răspuns:

Stati linistiti,nu va intreaba nimeni de nimic, nici martori nu trebuie sa duci, nici nu te primeste notaru cu martori laughing asa cum zic unia pe aici.
Deci nu trebuie sa aratati nimic nimanui, adica ca dai tu cuiva bani, nici vorba de asa ceva, notaru nu-i casier sa numere bani laughing doafra semnati ca alaq vinde si tu cumperi si aia e tot.

| relian a răspuns:

Parca locuiai cu unchitu intr-o casa construiota prin anii '70 si trebuia sa o impartiti laughing acu deja ai trimis bani lui varu, dar de fapt maicata era in Italia.Nu ai fost in tara sa il cumperi? Dar unde ai fost? Ai spus ca erai la liceu si ca mama ta iti trimitea bani de chirie si mincare laughing acu spui ca deja nu ai fost tu in tara.

| lpavel a răspuns:

NU! Nu trebuie sa ii dai banii da fata cu notarul, spui doar ca banii i-a primit acasa! Numai sa nu faca prostia sa spuna notarului ca n-a primit nimic... laughing

| Razvan1lol explică (pentru lpavel):

Multumesc de sfat

| lpavel a răspuns (pentru Razvan1lol):

Cu placere! Nu te lua dupa... ca iti trebuie martori etc, astia vorbesc din ghicite, n-au trecut prin asa ceva! Devreme ce titularul de fata cu notarul confirma ca i-ai platit si semneaza, restul nu conteaza! Te mai pune sa platesti si martori ca nimeni nu-si pierde ziua gratuit laughing

| NLS a răspuns:

Fa ce spune gabicoo.
Ori martori din familie (mai ales din familia lui),
ori o declaratie scrisa separata din partea lui, cum ca a primit SUMA INTEGRALA (pe care vreti sa o declarati).

| gabicoo a răspuns:

Mergi la notar cu doi martori care sa declare că i-ai dat banii! Sau dacă ai dovezi scrise pentru trasfer bancar, sau că i-ai trimis bani prin western union de exemplu poți aduce acele înscrisuri!
Metoda mai simplă și mai curată e cea cu doi martori de preferat din familie ca să nu-i plătești de exemplu unul din părinții tăi și unul din părinții lui!
Sau declară el pe propria răspundere că a primit banii acasă! Dar metoda cea mai "strong" exces cu doi martori!

| Mihai0101 a răspuns:

Bine ca nai mers asa pe incredere cu un vecin de bloc!