| Andjdjdu a întrebat:

Salut pe 1 iunie plec in UK, daca imi expira pasaportul acum pe 19 iunie mai pot pleca? Tin minte ca trebuie sa fie valabil inca 6 luni pana la data expirarii cand parasesti UE

2 răspunsuri:
| CIaudiu a răspuns:

De ce nu te duci sa-l faci?

| ADK2 a răspuns:

Salut.

În orice țară urmează să pleci (chiar și-n cele membre UE, adică doar cu buletinul) nici-un act nu trebuie să se aproprie de expire în următoarea perioadă, adică mi se pare că în următoarele 6 luni. Păi, pe 1 iunie pleci iar pașaportul expiră în nici 3 săptămâni? n-o să te lase cel mai sigur, chiar și pentru o zi. Așa știam eu, poate colegii au altă variantă.