| Aa2aa a întrebat:

Un amic primeste mesaje (sms) care se incadreaza la hartuire/defaimare. Mesajele au fost date cu precadere in perioada octombrie - februarie 2022 apoi a urmat o pauza de apoximativ 6 luni. In iulie 2022 au reinceput.
Sms-urile sunt date de pe cartele preplatite care sunt active intre 1 si 3 zile.
Politia poate localiza locul de unde au fost date in trecut? Imei telefon? - proprietar?

5 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Unii ca mine nici nu stiu ca exista cartele preplatite valabile 1-3 zile dar voi stiti exact de pe ce este sunat.
Poate trimite mesaje de pe site-uri care au aceste servicii. Atunci, poate gasi adresa pc-ului folosit.

| PineapplePizza a răspuns:

Daca au fost date prin aplicatii de-alea de deschizi reclame si ti se da acces sa dai mesaje de pe o cartela random dintr-un pool pe care il detine aplicatia, stiam ca era una TalkU, atunci zero sanse sa se poata localiza ceva. Intrebare: primeste si de pe numere care apar ca "Infomesaj", "SMS" etc? Daca da, atunci e clar ca e printr-o astfel de aplicatie, uneori sunt folosite si numere de la servicii de bulk messaging pe care le folosesc si firmele. Daca acele cartele sunt cumparate de o persoana din oras, da, poti suna la relatii clienti si chiar daca nu iti vor da informatiile pe loc, se va investiga cazul. IMEI nu e relevant, pe langa ca exista aplicatii care sa-l schimbe cu numere aleatoare, isi poate schimba telefonul si automat are alt IMEI.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Moaamă câtă încredere ai în poliția locală… Ăia nu pot localiza nici măcar o adresă din centru dacă n-au GPS

| mi25 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

El nu s-a referit la politia locala.

| OAly a răspuns:

Ii sugerez amicului tau ca daca vrea sa scape de mesaje sau apeluri anonime sa-si schimbe numarul de telefon. Eu asa am facut cand am avut astfel de probleme.
Daca vrea doar sa afle cine trimite acele mesaje, de ce nu suna pe numerele respective sa vada cine raspunde? Sigur e o voce cunoscuta daca are numarul lui de telefon.
Totusi dupa atatea luni de mesaje putea sa-si dea seama cine e acea persoana. Sigur in acele mesaje se gasesc ceva indicii.
In ceea ce priveste politia, eu stiu ca acceseaza serviciul de localizare doar in cazurile grave si nu cred ca pot localiza un sim care a fost scos din telefon. In plus si telefonul putea fi schimbat nu doar sim-ul.