| aleee5262 a întrebat:

Un avocat trebuie sa învețe tot codul civil și penal pe de rost? Are dreptul la proces sa se uite în cărți unde este sunt scrise legile?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa-l invete pe de rost, nici nu cred ca este posibil.
Avocatul isi pregateste si noteaza tot ce are nevoie de acasa, inclusiv prevederile legale, de altfel le indica si citeaza, dupa caz, in actele procesului pe care le redacteaza: cerere de chemare in judecata, intampinare, raspuns la intampinare, concluzii, etc.
Si la proces are dreptul sa foloseasca tot ce are nevoie, inclusiv legi, tratate, cursuri, etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, trebuie sa invete totul, fiindca altfel nu poate sa-si ia examenele de barou si nici sa profeseze ca avocat.

La proces, nu sta judecatorul sa-l astepte pe avocat sa se uite in carti, asta este inadmisibil.
Dar avocatul pregateste cazul acasa sau la birou, inainte de sedinta, notandu-si legile si articolele legate de cazul respectiv, ca sa le poata mentiona la judecata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. 2. La proces nu are timp să răsfoiască cărți. Le citește înainte să intre în sală.

| Catrice a răspuns:

Fițuicihee hee

| ReddY25 a răspuns:

Integral

| MasterYii a răspuns:

Da normal, poti invata si ai tot dreptul sa iei informati cand ai nevoie de ele e dreptul fiecaruia, fie ca e avocat sau orice empresa

| 1234568807 a răspuns (pentru MasterYii):

In timpul procesului nu poate sa se apuce sa citeasca din carti, trebuie sa invete inainte

| MasterYii a răspuns (pentru 1234568807):

Normal, dar nu pe derost, ci sa invete sistematic ca sa stie din timp cum functioneaza lucurile.Asa ar fi profesional din partea unui avocat