| anonim_4396 a întrebat:

Un bărbat sau o femeie care vor să se căsătorească cum poate afla oficial dacă partenerul/partenera mai au copii?
Sau dacă a mai fost măritată?
(Am înțeles că dacă iei de soție pe una ce are copii automat devin și copii tăi și dacă ea se desparte de tine tu trebuie să le plătești acelor copii pensie alimentară exact ca și când ar fi copii tăi!?)

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Doar parenerul/a sau cunostintele comune iti pot spune daca a fost casatorit/a si daca are copii.
Tu trebuie sa-l/o crezi pe cuvant si atunci va puteti casatori.
Daca doar ulterior se afla, atuncipoate fi motiv de divort.
Copii adusi in casnicie nu te obliga la pensie alimentara (asta este obligatia celuilalt parinte de sange). Tu le poti accepta tacit si le poti ajuta voluntar.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu poate afla oficial daca femeia are copii, poate doar prin prieteni comuni, cunostinte comune, rude ale femeii.
2.La fel este si daca a mai fost maritata.
3.Nu este adevarat cu pensia de intretinere pentru copii din casatoria anterioara a femeii, la aceasta este obligat tatal biologic sau adoptiv, bineinteles daca nu-i adopti dupa casatorie.

| RxTx a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dar daca sunt doar copii ei si nu au un tată biologic trecut in acte?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RxTx):

Mama poate solicita stabilirea paternitatii fata de tatal biologic, este problema ei daca nu a facut-o.
Sigur ca este moral ca si sotul sa contribuie la cresterea si intretinerea copiilor sotiei dar nu este o obligatie legala, decat daca s-ar obliga el la aceasta sau prin adoptie, asa cum am spus in primul raspuns.

| RxTx a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scuze, n-am fost atent si m-am referit numai la femeie. Exact la fel este si la barbat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu poate afla oficial.

| Freya1 a răspuns:

Sa afli dacă cineva a mai fost căsătorit nu ai cum, pentru ca in afara de familie sau prieteni comuni nu are cine sa îți spună.
De copii cred ca îți vei da seama înainte sa te căsătorești ca are, ca doar nu ii ascunde în beci.Si dacă nu ii are în grija cumva tot afli de la cineva.

Nu trebuie sa plătești nici o pensie alimentara după nici un copil atâta timp cât nu e al tău, și nu e trecut pe tine.

| RxTx a răspuns (pentru Freya1):

Am un prieten amic s-a casatorit cu una acum copii ei sunt pe numele.lui
Aia a bagat divort
El plătește pensie alimentara la 3 copii pe care ii avea aia dinainte de căsătorie si de care el nu a știut pana cand sa se căsătorească.
Acum ea nu mai e cu el de 1 an dar mai are de platit pensie alimentara cel putin 10 ani

| gabicoo a răspuns (pentru RxTx):

Aici e buba! Dacă a fost fraier și a trecut copii ăleia pe numele lui atunci e bun de plată!

| RxTx a răspuns (pentru gabicoo):

Mulțumesc de lămurire!

| gabicoo a răspuns:

Oficial nu ai cum să afli, dar există Radio Shantz, baba Frosa, bârfe, vecini, etc.
Totuși de ce vrei sa te căsătorești așa pe neveu? S-au terminat femeile?

| RxTx a răspuns (pentru gabicoo):

Stai liniștit
Al treilea faliment este câștigător.
Oricine care dă faliment a treia oară iese în profit!
Eu am un copil cu una
Mai am 2 gemeni cu alta
Si mai am inca 4 cu alta.
Așa că nu mai mă insor de cât dacă. este cercetător științific și are minim 2 milioane euro altfel nu mai mă însor.
MULȚUMESC LUI DUMNEZEU TOATE AU MULT MAI MULȚI BANI DE CÂT MINE ȘI NU MI-A CERUT NICI UNA NIMIC!

Am un amic cunoștință care sa însurat cu una și el nu știa că aia are copii si sa căsătorit cu ea apoi nu știu cum după ce a băgat aia divorț de el a ajuns să îl oblige să plătească pensie alimentară pentru copii ei!

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu. Copiii rămân trecuți pe numele tatălui lor. Indiferent dacă te căsătorești cu o femeie cu copii, ei rămân trecuți pe numele tatălui lor. Deci el plătește pensia alimentara. Chiar dacă nu ar fi recunoscuți de el, tot rămân doar pe numele mamei.
Doar dacă vrea actualul soț sa ii treacă pe numele lui ( practic ii adopta), proces destul de laborios, atunci e alt caz.