| FasterMaster a întrebat:

Un copil de 10 ani poate folosi o arma AK 47 cu aer comprimat, pentru care nu trebuie permis de port arma? Va rog sa fiti seriosi! SCZ de categorie

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa faca Dragoste si sex cu arma?

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce vrei sa zici? E categoria legislatie-politic-social....nu D/S

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Nu exista AK-47 cu aer. Nici macar nu cred ca exista arme automate cu aer comprimat. Un copil de 10 ani nu poate avea permis de port arma de nici un fel iar pentru armele cu aer comprimat
e nevoie de permis.

| FasterMaster explică (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Daca nu crezi uite site-ul si scrie ca nu e nevoie de permis:http://www.armypro.ro/ro/airsoft/289-ak-47-kalashnikov-aeg.html si trage si foc automat, uite linkul de pe youtube: http://www.youtube.com/watch?v=_2OY0y_6-9Q

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns (pentru FasterMaster):

Asta e de airsoft, scopul lor este distractia nu apararea...

| iKronstadt a răspuns:

Nu exista modele "AK 47" cu aer comprimat (din cate stiu eu). Ar actiona ca dracu' laughing, doar "foc cu foc"winking
In schimb, exista modele airsoft (propulsie cu butelie CO2). Pentru acestea, trebuie sa ai neaparat 18 ani la achizitie, cat si in momentul folosirii lor. Doar in spatii special amenajate, pentru jocuri de razboi.

| iKronstadt a răspuns:

Omule, asculta ce-ti spun eu, si cu Drfeelbad:
NU EXISTA AK47, CU PROPULSIE PRIN AER COMPRIMAT!
AK47, cel adevarat, este prin definitie o arma automata (bine, poti executa si focuri izolate, sau serii scurte). Armele de tip airsoft, sunt replici ale celor mai cunoscute arme individuale, folosite de politia si armata din toata lumea. Din punct de vedere tehnic, nu poti obtine efectul "foc automat" atunci cand propulsia proiectilului este asigurata de un sistem bazat pe aer comprimat, deoarece este necesara comprimarea aerului in camera dupa fiecare foc executat, asta ducand fara discutie la tragere "foc cu foc". Buuuun.
Acum, eu cred ca te-ai exprimat tu gresit, cand ai scris "aer comprimat" :)
In completare, te rog sa citesti aici
http://www.airsoft.ro/faq.php
P.P. Nu uita! Chiar daca arma este o replica, exista reguli. Daca le incalci, vei suporta consecintele legii!

| Mihalache_Gigi_1996 a răspuns:

Nu poate trebui sa aiba minim 14 ani

| Roore a răspuns:

Nu. Dar poti sa iti iei AK47 cu bile, din plastic, din piata. Desi nici acelea nu sunt ok, acele sunt totusi jucarii.