| Teica_Alex_1999 a întrebat:

As vrea sa achizitionez o arma cu aer comprimat. Trebuie sa fiu major sau imi trebuie permis pentru o astfel de arma?
Vreau sa o achizitionez stric pentru andtrnament personal si poate in viitor pentru competitie.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa fii major si sa notifici achiztionarea armei la politie, cu minimum 5 zile inainte de achzitionare si sa obtii certificatul de detinator, conform L.295/2004, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 60. Certificatul de deţinător
  (1) Persoanele care au procurat arme neletale în condiţiile notificării prealabile au obligaţia ca, în termen de 5 zile de la data procurării, să se prezinte cu acestea la autorităţile prevăzute la art. 11 alin. (1), în vederea eliberării certificatului de deţinător.
  (2) Certificatul de deţinător conferă titularului dreptul de deţinere, port şi folosire a armelor înscrise în acest document.
  (3) Titularii certificatului de deţinător pot trece frontiera de stat a României cu armele înscrise în acest document, fără a le putea înstrăina în afara teritoriului României.
  (4) Procedura notificării prealabile, menţionată la art. 57 alin. (1), precum şi a acordării certificatului de deţinător se stabileşte prin normele metodologice de aplicare a prezentei legi."

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai prostii ai in cap, la ce i ti trebuie armă? Te împusti accidental tu, sau îi împusti pe altii. Normal ca i ti trebuie permis de armă, doar nu crezi ca armele se dau asa pe mîna tuturor nebunilor, inainte de a avea permis, trebuie sa treci un examen psihologic, si după aceea poti obtine permis de armă.

| Teica_Alex_1999 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Este strict treaba mea ceea ce vreau sa fac...