| consilierultau001 a întrebat:

Stie careva daca imi trebuie permis de port arma pentru o pusca cu aer comprimat?

Răspuns Câştigător
| StoicaBogdanDaniel a răspuns:

Potrivit Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor si munitiilor si Normelor metodologice de aplicare, aprobate prin HG 130/2005, pentru armele cu aer comprimat nu iti trebuie permis ci certificat de detinator. Pentru aceasta trebuie ca, inainte de cumpararea armei, sa depui o notificare la Inspectoratul Judetean de Politie, Serviciul Arme si munitii (este un formular tipizat pe care il primesti acolo) si apoi, in maximum cinci zile de la cumpararea armei, sa te prezinti cu ea la acelasi serviciu pentru obtinerea certificatului de detinator.
Cumpararea armei o poti face de la orice magazin ori armurier autorizat, acolo poti vedea armele, poti primi explicatii tehnice si alege si in functie de pret.
Te sfatuiesc sa nu folosesti arma pentru braconaj, pedepsele sunt aspre si pierzi arma. Daca o vrei numai pentru asta atunci mai bine renunta.

1 răspuns:
| baru a răspuns:

Sall! Da, trebuie sa ai permis de port arma. Pa