| Leonardo70 a întrebat:

Un copil de 17 ani a fost păcălit la un schimb de cai acest schimb de animale a fost făcut fără acordul tatălui a doua zi a dus animalul la domiciliu stăpânului si acesta a refuzat să îi de a animalul acasă ce șanse am să-mi recuperez animalul în instanță.Am depus plângere la poliție și el acum îmi cere 5mil să-mi dea animalul înapoi asta cum se numește? Sa făcut dosar penal pentru înșelăciune și el tot refuză să-mi dea animalul înapoi a zis că nu îl interesează părerea poliție.ce este de făcut legal.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i da nici un ban si lasa legea sa fie aplicata, ca i se va face oricum dosar penal, pentru inselaciune!
Tu-ti vei primii calul inapoi, chiar daca el afirma ca nu-l interseaza legea si nu vrea sa ti-l dea.
Nu inteleg totusi, ce mai cauti la usa lui sa discuti cu el, odata ce ai ales calea legala, iar tribunalul si Politia il vor executa silit, daca nu iti inapoiaza animalul, luat prin inselaciune?!
Evita sa-ti creezi probleme legale, ducandu-te la usa lui, sa nu te trezesti ca te da in judecata, pentru amenintari si cine ce chestii inventate. Evita-l in totalitate, pana la decizia tribunalului.
Si inca ceva: educa-ti copilul de 17 ani, ca sa nu mai faca tranzactii cu bunurile parintilor, ca maine-poimaine, iti pune gaj casa, pe cine stie ce imprumut cu camatarii.

| Leonardo70 explică (pentru Violleta2022):

I sa întocmit dosar penal la poliție dar el umblă cu calul fără nici un pic de jena îl exploatează necorespunzător ca să es la scandal

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa-l intereseze daca i se va face doasr penal pentru inselaciune.
Nu esti obligat sa-i dai nici un ban.

| Leonardo70 explică (pentru Ioandelasal):

Dosarul e în procesare deocamdată poliția aduna probe dat el umblă cu calul nestingherit îl exploatează necorespunzător si numai mă atîta ca să zic ceva sau să fac ceva mai nou cere si bani asta se poate pune la dosar ca îmi cere bani cum se numește asta cămătărie cum îi zice legal

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Ce inseamna "schimb de cai"? Exista asa ceva? Adica troc? Unde traim? In Evul mediu?
Daca asa este cazul, doar in instanta poti merge. Dar nu cred ca va pune cineva botul si va dura foarte mult timp. Plus cheltuieli de judecata si avocat.
Politia din localitate poate rezolva problema (presupun).

| Leonardo70 explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

Poliția doar aplica legea nu poate obliga pe cineva să înapoieze un lucru.Deaia se comit atâtea crime si jafuri

| crud a răspuns:

Pentru instanta este nevoie de documente sau de martori. De bani si de timp. Incearca mai intai la politie.