| Jardelin a întrebat:

Un criminal ucide o femeie insarcinata.
Stiind ca Dumnezeu a sadit o a doua viata in trupul acelei femei, cum cosiderati normal, ca justitia sa condamne pe acel criminal pentru omor dublu sau pentru un singur omor?

15 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

De ce "dumnezeu a sădit a 2. a viață"?
Nu soțul/amantul/iubitul ar trebui "s-o sădească"?
Dumnezeu ăsta face cam multe...

Și gândește-te la ce a spus @Gaia, de ce n-a intervenit dumnezeu? Se întâmplă atâtea lucruri oribile în lumea asta încât cred că orice om s-a întrebat măcar odată "unde ești doamne?" sau "de ce eu doamne?"Mulți de la asta pornesc atunci când renunță să mai creadă.
Baftă!

| IlieRg a răspuns (pentru Musique):

Dumnezeu nu iti da ce nu poti duce happy. Daca te-a ales pe tine pentru acel fapt, accepta-ti soarta si "du-tu crucea!"

| Musique a răspuns (pentru IlieRg):

"dumnezeu nu-ți dă ce nu poți duce"-argumentul tău la întrebarea "de ce eu doamne?"
Ai simțit vreodată că nu mai ai destulă putere să faci un lucru, așa că a trebuit să renunți?

| IlieRg a răspuns (pentru Musique):

Depinde ce fel de lucru... Cele trupesti desigur, caci toti oamenii intampina dificultati, pentru ca firea omului e neputincioasa fara Dumnezeu, dar la cele sufletesti, ma simt mangaiat de Cineva. happy si incerc sa rezist ispitei.

| Musique a răspuns (pentru IlieRg):

Mda, pe parcă dumnezeu ar trebui să existe doar în suflet, să nu ne ajute cu nimic "pentru că noi oricum suntem neputincioși".

| sublime89 a răspuns:

Nu d-zeu e cel care a sadit o viata in trupul acelei femei, ci ea si partenerul ei. Dupa parerea mea, pedeapsa pentru crima cu premeditare nu ar trebui sa fie mai mica de inchisoare pe viata in niciun caz.

| Wøodenpints a răspuns:

Poate era aia prea grasă și nu și-a dat omu' seama că-i borțoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu cateva intrebari simple : unde e zeul respectiv in acel caz? De ce nu a intervenit? De ce nu a salvat femeia si "a 2-a viata"? De ce permite uciderea unui om (ca cica voi considerati fetusul ca fiind un om si ca merita aceleasi drepturi ca cei nascuti) nevinovat?

La intrebarea asta vreau sa-mi raspunzi : daca ai posibilitatea sa opresti o crima, o faci sau nu? Daca raspunsul tau e da, gandeste-te de ce zeul tau nu a intervenit in scenariul tau.

Avand in vedere ca zeul respectiv este omniprezent si atotputernic, inseamna ca el este prezent la locul faptei si poate sa impiedice uciderea unei persoaNE NEvinovate (sau conform mentalitatii voastre, a 2 persoaNE NEvinovate). De ce nu o face?

Succesuri.

| IlieRg a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai Dumnezeu prin moartea acelei femei impreuna cu copilul sau vrea sa le dea o speranta de mantuire.De unde stii ca copilul nu era rodul unei curvii? Asa, el poate sa se mantuiasca prin moartea trupului.

| tombraiderunderworld a răspuns:

Buna.
Eu as zice pentru omor dublu. Dar justitia poate sa spuna ca atata timp cat copilul nu a fost nascut, se condamna la un singur omor.

| Muffinss a răspuns:

Un singur omor, având în vedere că sute de femei își omoară copiii nenăscuți prin avort zilnic și e legal.

| Jardelin explică (pentru Muffinss):

"Avort zilnic"? Nu e cam des pentru o femeie?

| Muffinss a răspuns (pentru Jardelin):

Mă refer pe întregul pământ, nu doar în România.

| caiboiul a răspuns:

Pentru un omor a omorat doar un suflet= o viata si acea femeie avea doua vieti adica un suflet

| IlieRg a răspuns:

Nu-i adevarat. Avem nevoie de Dumnezeu in orice, mai ales atunci cand trebuie sa infruntam cate un ateu(Da-mi rabdare Doamne!)