| anonim_4396 a întrebat:

Un mare dealer de masini second hand din judetul unde lucrez face manevre cu masini, aduce masini SH bubuite, le carpeste si apoi vinde la super pret la taranoi. De ce taronoi? Pentru ca meltenii cu bani sunt dispusi sa dea 30.000 de coco pe un sh cu km dati inapoi si bubuit. Daca era vorba de o persoana fizica ma durea in cot, dar e vorba de un parc de cateva sute de masini, carora le dau taca la fraieri.
Care este institutia careia ma pot adresa in scris sa le pot aduce la cunostinta (cu probe) ce fac astia? Poate le dau un control inopinat cu ajutorul vostru.
Dati-mi detalii cum ar trebui sa procedezwinking

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La o asemenea firma, toate rotitele sunt unse, deci nici un control nu va fi "inopinat" la ei.
Insa, pe tine te vor afla repede (pe acelasi cai) si te vor gasi cu "ceva", sa facj puscarie (in locul lor).

| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

Nu au ce sa-mi faca ca nu-i acuz de ceva pe nedrept.
Cat despre aflat nu au cum ca nu-s prost sa fac sesizari in persoana happy
Cred ca toata lumea ar trebui sa ia atitudine stiind ca astfel de practici exista.
Inca o data ma repet nu fac nimic rau si nici nu am teama ca eu voi pati ceva, dar oala acoperita nu da in foc zice un proverb si eu nu vreau sa ma leg la cap cu probleme aiurea sunt constient.
Nu imi place ca nu prea m-ati sustinut sa-i dau in vileag pe nemernici, nu e deloc ok ce fac, mai ales ca aceste masini circula prin toata Romania si pot face victime.

| Bula a răspuns (pentru Simpatic):

Faci rau doar celor implicati.
Mafia nu doarme, doar "te atentioneaza" sau "te scoate din priza".

Denunturi anonime nu se baga in seama (nici pe cele cu date reale).

| Simpatic a răspuns:

Inca nu am aflat de la voi dragi useri care este institutia indreptatita pe langa politie (in afara de ei) care poate lua masuri in ceea ce am scris mai sus. Sa fie politia economica? Sa fie DGA cum a spus un alt user? Spuneti-mi voi.

SI PE LANGA ASTA cine este autoritatea care verifica RAR-ul?

pentru ca asa cum mi-a deschis ochii domnul Romeo si rar-ul este implicat aici intrucat masinile trebuiesc sa treaca pe la rar fiind aduse din tari straine.

Iar pentru cei care-si fac griji pentru mine nu va faceti griji fratilor nu au ei angajati care 1 la 1 sa imi poata face ceva, iar noi aici suntem un fel de interlopi asa ca sa vina le dau de sar in sus.
Cei care gresesc sa plateasca, EU VREAU SA MA STIU IN SIGURANTA PE SOSEA ca eu aloc bani masinii mele la nivel de tuning pana la ultima piulita schimb piese de mii de lei pe luna, sa intre in mine un carici de om care a luat o epava "full piele cu trapa?", sa omoare pe cineva astia cu masinile lor recarosate?, asa ca fac pipi pe ei si pe cine e in cardasie cu ei, nu imi pasa, eu ii sifonez happy!

| gabicoo a răspuns:

Nu ai ce face!
Sunt toți mână în mână!
Îi denunți - te află (te toarnă tovarășii lor din pulitzie) - te găbjesc și te rup în bătaie!

| romeo78 a răspuns:

Poliția poate fi sesizată, parchetul, DIICOT, dar oricum au relații sus puse, căci trebuie să intre în țară prin vamă. Ori e foarte greu să aduci sute de astfel de vehicule lovite, dar și la RAR, căci e foarte greu să treci pe la RAR, fără atenție!
În concluzie, vedeți-vă de treabă, căci poate vă citim necrologul în vreo zi!

| Simpatic a răspuns (pentru romeo78):

Da relatii cred ca au, dar nu imi e teama ca nu ma lupt eu cu iei, eu doar transmit pe mod anonim o informatie catre autoritati, daca vor sa se bage bine da nu, nu.
Nu imi e teama de asta, problema e ca atat eu cat si altii suntem pusi in pericol de astfel de practici, ca masinile le cumpara alti melteni care considera ca masinile alea tronite si recarosate sunt masini veritabile de curse si pot nenoroci oameni nevinovati, de asta iau atitudine nu ca fac ei bani, luasi-ar lumanari de banii cu care prostesc pe fraieri.
Apropo daca RAR-ul este implicat, nu cumva trebuie anuntat ASF-ul? RAR-ul cui se supune?

| romeo78 a răspuns (pentru Simpatic):

Am râs copios când am citit de reclamații anonime. Serios? Când UE spune că alături de Bulgaria avem cea mai coruptă poliție, anonima e doar de ochii lumii!
RAR, cred, că ține de Ministerul Transportului. În rest, din vamă pornește corupția, dacă într-adevăr le aduc lovite, daune totale declarate în țara lor. Astfel de mașini ar intra doar ca și gunoi, fier vechi, nicidecum vehicul înmatriculat.
Iar, dacă sunt radiate acolo, nu cred că este atât de ușor să le reînmatriculezi.
Dar, în România, totul e posibil!

| BuLaNNNeL a răspuns:

Felicitări pentru curaj, cred că ai putea începe cu DGA.

| Simpatic a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Ms, dar institutiile astea militenesti vor sa te duci sa dai declaratii, si dupa aia te afla intr-adevar aia si pun niste ucrainieni pe tine si patesti ca ala din Arad cu bomba sub masina.
Eu nu am incredere in militia de la noi, fiind o tara mica sunt multi corupti si pentru cativa euro imediat iti dau datele celor care te au in vizor. Eu nu ma lupt cu MAFIA eu vreau sa stopez un fenomen al unor nesimtiti care cumpara o masina ca dauna totala cu 1000 de euro, o repara cu 3000 de euro si o vand cu 15.000 de euro de exemplu...o dauna totala ramane o dauna totala indiferent de ce zice lumea, ca unele masini modele noi daca ai botit bara fata farurile si capota se considera dauna totala...dar la nesimtitii astia in curte am vazut masini cu puntea spate distrusa! Ma intreb cate si mai cate au avut lojeroanele mutate de accident si sudate alte caroserii!?
Uite ce zice wikipedia depre DGA > Direcția Generală Anticorupție (DGA) este o structură din cadrul Ministerului Afacerilor Interne din România, specializată în combaterea și prevenirea corupției din cadrului ministerului.
Deci ei se ocupa cu coruptia de unde? din cadrul MAI, deci cand sunt implicati politisti de-ai lor, deci nu se ocupa ei cu escrocheriile auto.
Nu va ganditi ca eu fac cine stie ce fapta ca nu e nimic eroic aici si nici nu e o lupta personala, vreau doar sa fiu in siguranta cand merg pe sosea si nu pot sa fiu nepasator mai ales cand stiu ceva.