| anonim_4396 a întrebat:

Un minor de 16 ani se poate muta singur in casa unui parinte daca celalalt nu este de acord?(context: parintele este plecat din tara dar este de acord cu mutarea). Se poate depune plangere sau ceva de genul?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi nu spui banuiesc ca parintii sunt divortati si instanta a stabilit domiciliul la un parinte.
Daca parintele, la care ti-a fost stabilit domiciliul, este de acord te poti muta la celalalt parinte.
Despre ce plangere vorbesti, daca parintii sunt de acord?

| sierra1 a răspuns:

Până una-alta, NU poți ieși din țară fără acordul (intr-o formă sau alta a) ambilor prinți

| mi25 a răspuns:

In cazul prezentat, nu.
Parintele caruia i-ai fost incredintat spre crestere si ingrijire este tutorele tau si raspunde de tine in fata legii in aceasta calitate. Nu conteaza ca este locuinta tatalui tau sau nu.
Dupa varsta de 16 ani poti sa locuiesti singur cu acordul scris al celor doi parinti si a autoritatii tutelare, cu conditia ca parintii sa poata verifica modul cum te gospodaresti.
Sunt mai multe conditii care trebuie indeplinite.

Răspuns utilizator avertizat