| anonim_4396 a întrebat:

Un politist a venit la mine la usa si mi-a luat buletinul, apoi mi-a zis sa vin la sectie ca sa il ridic. Motivul e ca nu aveam contract de inchiriere al locuintei in care stau.

Intrebarea mea este: E legal/normal asa ceva?

Răspuns Câştigător
| MirceaPrecup a răspuns:

Nu nu este sub nici o forma legal, dar nici nu cred ca are rost sa te complici mai bine fa ce a spus. Daca treaba se complica poti folosii si asta.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element important pentru un raspuns corect: ai domiciliul din CI in localitatea unde stai in chirie sau in alta localitate.
In orice caz, pentru lipsa vizei de resedinta (flotant) poate fi amendat doar proprietarul, de asemenea pentru lipsa contractului de inchiriere si nedeclararea la organul fiscal.
Daca CI era in regula nu trebuia sa ti-l ia, nu este legal si nici normal.

regis
| regis a răspuns:

Nu este legal, nu este normal, eu as depune plangere impotriva politistului pentru abuz in serviciu. Daca in drum spre sectia de Politie erai oprit de un alt politist, erai pasibil de amenda. Ca sa nu mai punem la socoteala ca poate aveai nevoie de el pentru un credit, pentru a incheia un contract sau pentru a ridica o suma de bani din contul tau de la banca.
In plus contractul de inchiriere este obligatoriu numai daca ai inchiriat acea locuinta, ma indoiesc sincer ca un politist are posibilitatea de a demonstra legal acest lucru. Nu te poate opri nimeni sa ramai singur in acea locuinta atata timp cat ai acordul proprietarului.

| darrio2007 a răspuns:

Nu este legal.Dar du-te unde a spus. Daca era intr-adevar politist. Daca nu era, adio buletin.

| pietrean a răspuns:

In primul rand, proprietarul avea obligatia sa incheie un contract de inchiriere a apartamentului ci tine.Contractul se declara la Finante, pentru a plati proprietarul, impozit pe chirie.
Obligatia ta, era sa declari la Asociatia de locatari, cate persoane locuiti acolo. Putea so proprietarul sa faca acest lucru.Inainte,trebuiau trecuti chiriasii in cartea de imobil,dar acum cica nu ar mai fi obligatoriu.
Cartea de identitate sau bulitinul,nu ar avea voie sa-l retina politia. putea sa-ti ia datele,sa te cheme la Politie, sa dai o declaratie.
Dar, fiindca nu ai contract(amenda este foarte mare si pentru tine si pentru proprietar),"ciocu mic" si vezi cum te intelegi cu politistul de proximitate(cel care raspunde de zona unde este apartamentul>Dar nu cu mita, ca mai dai si de alte probleme. Spui ca nu stiai, ca proprietarul nu te-a avertizat cu nimic si ca o sa intri in legalitate cat mai curand.Trebuie si tu sa-ti faci mutatie in maxim 15 zile.