| VladimirB a întrebat:

In noaptea de 30 spre 1 decembrie am chemat niste colegi la mine, caterinca, bautura, galagie si a venit o vecina pe la 1 noaptea si mi-a spus sa dam mai incet muzica si sa vorbim, asta am facut. Peste 20 de minute au venit 2 politai, mi-au luat buletinul s-au uitat la el si mi-au spus sa aduc buletinele tuturor din casa, iar eu i-am intrebat de ce pentru ca eu locuiesc aici si de e ceva eu sa raspund pentru asta. Mi-au pus catusele pe maini, ma loveau si-mi spuneau cu ce drept intreb eu chestia asta, m-au coborat la etajul 6 (stau la 7) pe scari si apoi m-au bagat in lift. Eram in picioarele goale, un tricou si pantaloni scurti, m-au coborat asa la masina si ma tot loveau in masina si la sectie s-a intamplat la fel. Am fost ieri sa-mi scot certificat medico-legal si o sa-mi-l dea joia viitoare. Intrebarile mele sunt urmatoarele, ce fac in continuare? Unde depun plangere impotriva politistilor? Cum aflu ce amenda am luat? Unde o contest? Mentionez ca nu am semnat niciun proces verbal si am fost tinut vreo ora jumatate la sectie, iar cand faceau procesul verbal tot spuneau, "dai maxim, dai maxim, nici nu vreau sa aud". Multumesc.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Plangerea se depune la Parchetul de care apartine localitatea ta. 2.Amenda o afli cand primesti procesul verbal de contraventie. 3.Plangerea contraventionala se face la judecatoria in a carei circumscriptia este localitatea ta, in termen de maximum 15 zile de la primirea procesului verbal de contraventie. Numai bine!

| VladimirB explică (pentru Ioandelasal):

Domiciliul meu e in Vaslui, invat in Bucuresti si tot ce s-a intamplat a fost in Bucuresti. Amenda o sa o primesc pe adresa din buletin?

| Ioandelasal a răspuns (pentru VladimirB):

Se poate sa o primesti si la domiciliul din Vaslui, daca nu ai trecuta resedinta in Bucuresti (flotant). Plngerea impotriva politistilor o depui la Parchetul de pe langa Judecatoria sectorului in care stai in Bucuresti si tot acolo faci si plangerea contraventionala.

| MMihai a răspuns:

Au scos o lege că nu ai voie să faci petrecere după ora 10 (22 ), fără acordul scris al vecinilor. Nu știu dacă a intrat în vigoare, și de când.
La ora 1 noaptea oamenii vor să doarmă.
Dacă ești un nimeni și te pui cu "oamenii legii ", alergi singur și ieși pe ultimul loc.
Nu ai cum proba, că te-au caftit polițaii.
Vorbește cu un avocat, dar vei pierde și bani și timp aiurea.

| VladimirB explică (pentru MMihai):

Pot dovedi prin faptul ca mi-am scos certificat medico-legal + ca prietenii vor da declaratii ca au vazut, pentru ca chiar au vazut cum mi-au pus catusele in mod abuziv, m-au dus la sectie in picioarele goale si vor da declaratie iar eu voi face plangere impotriva politistilor care au fost in seara aceea de servici. Asa m-am gandit eu. Voi contesta amenda pentru ca e prima oara cand iau o amenda sau patesc asa ceva.

| MMihai a răspuns:

Să nu fii sigur că băieții ăia vor venii să depună mărturie, dacă se vor face ceva presiuni asupra lor, cred că te vor lăsa cu fundul în baltă cam jumătate dintre ei, dacă nu chiar toți.
Dacă voi făceați gălăgie la unu noaptea nu prea ai ce să faci împotriva amenzii că și înainte erau niște legi că nu ai voie să faci gălăgie noaptea.
Trebuie să discuți cu un avocat sau măcar să mergi la monitorul oficial și să afli ce legi erau valabile, la data incidentului.
Pot să fie și hotărâri ale primăriei că nu ai voie să faci gălăgie noaptea, și că cine face scandal noapte pate să fie amendat.
Se poate ataca juridic amenda, dar nu știu cu ce spor. eventual să obții o amendă mai mică, dar și asta este ceva nesigur.
Sunt amenzi pe care dacă le achiți în atâtea ore plătești mai puțin, dar nu am habar cum este cu asemenea amenzi.
Ei nu aveau voie să te bată, și este abuz în serviciu și sunt și niște lovituri, dar trebuie să vezi noul cod penal, și noul cod de procedură penală.
La medico- legal va spune că aveai vânătăi, dar medicii nu pot preciza, cum ai făcut rost, de acele lovituri!
Dacă nu ai un avocat teribil de bun, nu faci mai nimic, și ei îți pot face și alte necazuri, că nu ai traversat pe zebră șamd.
Discută cu un avocat și vezi ce te sfătuiește el.
Ei pot spune, că nu ai vrut să mergi cu ei la secție, bănuiesc că tu ai spus că să te îmbraci șamd., și că au fost obligați "să te ia pe sus", ca să fie liniște în bloc, că prin plecarea ta la secție, ceilalți nu au mai făcut atâta gălăgie.
Faptul că ți-au pus cătușe, nu știu dacă aveau sau nu voie să o facă, dar nu poți spune că asta a fost o lezare teribilă.
Dacă ei ș-au permis să te bată, înseamnă fie că erau prea siguri pe ei, sau că te-au considerat băut / un bețiv, care cu gașca lui de bețivi, face scandal noaptea în bloc.
Sunt polițiști corecți și alții care nu sunt foarte corecți.
Nu cred, că ei te-au lovit în prezența unor martori, că nu erau proști.
Nu văd cum poți proba, că te-au lovit și la secție, sau în mașina de poliție, unde erai numai tu și ei.
Trebuie să vorbești cu cel puțin și cu un avocat, de fapt cu mai mulți,
și să vezi ce îți spun și ei.
Oricum nu văd cum poți proba, în fața unui procuror sau a unui judecător, că ăștia te-au bătut.
Dacă ăstora doi, în urma procesului penal, le dă o pedeapsă cu suspendare și îi și dă afară din poliție, ție asta nu îți folosește, concret, la nimic.
Este un caz destul de complicat și nu cred că îți trebuie, să te apuci de un proces penal, din care să nu ai nici un câștig real, dar eu nu sunt absolvent de facultate de drept, și de aceia, ți-am recomandat, să vorbești cu niște avocați, specializați, pe parte penală.

| VladimirB explică (pentru MMihai):

Am citit foarte bine ce mi-ai spus si sunt perfect de acord cu tine. E o intreaga balacareala dar vreau sa fac plangere si sunt sigur ca toti prietenii mei o sa dea declaratii pentru mine. Cu amenda vreau sa scap ieftin, cat mai ieftin, e prima oara cand mi se intampla asa ceva vreodata si nu cred ca e posibil sa iau amenda maxim, ca nu m-am urcat pe acoperisul unei case si sa amenint ca ma sinucid, pur si simplu am facut galagie intr-un bloc la o ora tarzie, am fost atentionat de vecina de jos, am dat muzica mai incet si nu am mai facut galagie ca apoi sa vina politistii. O sa astept certificatul medico-legal iar apoi o sa vad ce fac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa plangere vecinei aleia...

| Ioo a răspuns:

Oameni prosti in Romanialaughing))) Pai te poti duce la protectia consumatorului 2. iti iei un avocat buun si scapi 3. nu au niciun drept sa faca asta cine stie ce i-a spus aia

| VladimirB explică:

@Ioandelasal : Nu am viza de flotant. Stau in sectorul 3 si m-au dus la sectia 12 politie, care e tot in sector 3. Am cautat pe google maps ca parchetul e pe strada Scaune undeva pe langa Universitate. E mai bine sa astept eliberarea certificatului medico-legal si apoi sa ma duc sa fac plangere impotriva politistilor?