| munteanuionvictor a întrebat:

Un prieten a luat amenda nevinovat. Nu a contestat amenda deoarece nu avea dovezi în favoarea lui. Amenda e de 750 lei. Un vecin a furat noaptea poșeta cuscrei lui.Prietenul meu dormea în camera lui. Cuscra era la afumătoare în spatele casei și a lăsat ușa deschisă. Vecinul prietenului meu a văzut și a intrat în casă, a furat poșeta și a plecat. Era noapte. Vecinul era de fapt un chiriaș al unui vecin. Acum nu mai locuiește acolo. Când a văzut că a dispărut poșeta, femeia și soțul ei l-au strigat pe prietenul meu și i-au spus că a dispărut poșeta. Prietenul meu a spus că nu știe nimic și a propus să meargă la Poliție împreună cu ei pe jos deoarece telefoanele erau în poșeta. Au fost date în urmărire telefoanele și destul de repede a fost aflat și hoțul deoarece a doua zi dimineața a sunat câteva persoane. În poșetă erau 2 telefoane, 300 lei și o brățară. Hoțul a declarat că prietenul meu a furat poșeta și i-a dat-o la poartă. Ce dovadă are prietenul meu că e nevinovat? Polițiștii l-au dus pe prietenul meu la parchet și procurorul i-a dat amendă fără să fie vinovat. Când a fost întrebat ce făcea la ora 12 noaptea, el a răspuns că dormea. Ce dovadă ai că dormeai? Niciuna. A fost crezut hoțul. Acum recent prietenul meu stătea de vorbă în parc în jurul orei 9.30 A.M. și a apărut un polițist care a luat date de identitate lui și bărbatului cu care vorbea.A spus că a fost sunat de o persoana care a văzut câțiva bărbați consumând băuturi alcoolice. Prietenul meu bea o cafea în momentul acela, dar bărbatul cu care vorbea băuse alcool mai devreme cu încă 2 bărbați. Prietenul meu a spus că nu a bătut alcool și poate să meargă la mașină să sufle în fiolă. Polițistul a plecat până la mașină să verifice datele și apoi a venit cu un chitanțier pentru amenzi unde i-a spus prietenului meu să semneze. A spus că primește doar avertisment. E normal să primească avertisment dacă doar stătea de vorbă și nu băuse alcool? Aștept răspuns și la problema cu poșeta.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce ai spus nu este posibil in Romania, conform Codului penal roman, procurorul nu poate da o amenda penala, aceasta o poate hotari doar o instanta de judecata, in urma unui proces penal.
De asemenea nu este posibil nici cu contraventia, un contravenient semneaza procesul-verbal de contraventie si nu un chitantier.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Intr-un stat de drept, nu TU trebuie sa-ti dovedesti nevinovatia. Organele abilitate sunt obligate sa dovedeasca VINOVATIA.

| munteanuionvictor explică (pentru ardnaxur1961):

Declarația hoțului a fost considerată dovadă.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se puteau lua amprentele de pe poseta. Trebuia, urgent, contestata amenda si cerut in instanta analiza amprentelor.

| munteanuionvictor explică (pentru Salontanul):

Poșeta a fost furată cu totul, golită și aruncată la tomberon.

| Salontanul a răspuns (pentru munteanuionvictor):

Pai atunci nu au nici o dovada pentru care sa-l pedepseasca sau nu. Este numai cuvantul hotului care si-a recunoscut vinovatia cuvant care nu-i de luat in seama. Trebuie sa mearga in instanta.

| anonimg a răspuns:

In spirit de gluma, da-mi voie sa spun ca prietenul tau are atractie la ghinioane. happy
Daca este nevinovat, in niciuna din situatii nu trebuie sa se ingrijoreze. Cred ca esti de acord cu mine ca nici nu apuc sa termin aici ce am de zis, ca deja in lume se vor face zeci si zeci de nedreptati. Ceea ce este important pentru fiecare caz in parte, este ca cei nedreptatiti sa gaseasca incredere la Dumnezeu; incredere ca El le va face dreptate. Dar inima noastra trebuie sa fie intotdeauna curata si sincera in relatia cu El. Pentru ca pana la urma oamenii sunt tarana si sa nu ne astpetam de la ei ca ne vor face dreptate. Dar este important ca sa ne asteptam ca Dumnezeu ne va face dreptate. Fara increderea aceasta am fi terminati. Dumnezeu ne incurajeaza sa ne punem increderea in El -pentru ca sigur nu ne va dezamagi.

Răspuns utilizator avertizat
| KJF a răspuns:

In prima situatie sunt curioasa daca hotul are vreo dovada ca prietenul tau i-a dat poseta, in afara de spusele sale, daca nu atunci prietenul tau nu ar trebui învinuit. In a doua situatie nu cred ca are dreptul sa-i dea o avertizare deaorece cand poliţistul s-a apropiat prietenul tau nu consuma alcool si nici mai inainte nu a consumat asa ca in ambele situatii faptele politiei au fost ilegale.

| munteanuionvictor explică (pentru KJF):

Hoțul a declarat că a fost doar până la poartă, prietenul dormea, când a fost întrebat de polițiști ce dovadă are că dormea, nici o dovadă. Procurorul a decis să dea amendă la amândoi.

| KJF a răspuns (pentru munteanuionvictor):

Odata ce nu aveau dovezi doar cuvintele hotului atunci nu ar fi trebuit sa ii dea amenda prietenului tau dar politia e politie si mai ales procurorul, nu ai ce face impotriva lor cu parere de rau.