| CristinaCMH a întrebat:

Am nevoie sa ma lamureasca si pe mine cineva cu o problema.
Aseara am luat amenda de 1000de lei pentru ca am sunat la 112 fiind speriata de un scandal ce avea loc in fata mea si in care era implicat si prietenul meu. Am primit amenda deoarece au zis ca "m-am jucat cu ei", acestia neavand nici o dovada ca nu s-a intamplat ce am spus eu, deoarece nu a venit la fata locului nici un politist.
Intrebarea mea e: imi vine amenda prin posta? Si o pot plati la jumatate? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai de unde sti ca ai fost amendata pana nu primesti procesul-verbal de contraventie si nici nu cred ca vei fi amendata.
Sunt aproape sigur ca doar te-au pacalit, mai ales avand in vedere ca amenda pentru contraventie ar fi de la 500 lei la 1.000 lei si poti plati jumatate din minim, adica 250 lei, in maximum 15 zile de la data primirii procesului-verbal de contraventie.

| CristinaCMH explică (pentru Ioandelasal):

La asta ma gandeam zi eu.
Ciudat e faptul ca m-a sunat o doamna dupa alt numar, nu s-a prezentat, mi-a spus doar numele meu pentru ca am sunat dupa un nr cu abonament si mi- a spus ca m-a amendat cu 10 mil ca m-am jucat. Altceva nu aveam ce face, decat sa ma joc cu ei.Nu stiu ce sa cred.

| Ioandelasal a răspuns (pentru CristinaCMH):

Amenda nu se da pe vorbe, asa cum ti-am spus, daca chiar vei fi amendata, trebuie sa primesti procesul-verbal de contraventie si atunci poti face plangere contraventionala, in termen de 15 zile de la primirea p.-v.c.

12 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut.Ma gândesc că poate ar fi bine sa te duci la poliția din orașul tău, la sediul lor și să îi întrebi dacă ai fost amendată.Un an bun!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca ai primit amenda deja ce sa mai vina prin posta?

| CristinaCMH explică (pentru suntserios):

Nu am primit-o, doar am fost informata telefonic.

| Wr3nch a răspuns:

Pai cum ai fost informata ca ai primit amenda din moment ce nu a venit nici un politist?

| ziftode a răspuns:

Cand primesti amenda ti se pune procesul verbal in mana
altfel e doar o intimidare IMBECILA din partea puilitiei ca sa nu mai suni la 112 chiar daca ESTI IN PERICOL
daca totusi iti vine, incearca sa o contestezi, insa din pacate iti trebuie avocat, eu am avut asa ceva, la prima judecata au venit aia cu care m-am phootoot la melodie si au spus ca PULItistii a mancat kko (si lor le-a data amenda) si de fapt nici macar nu s-a ridicat tonul, din partea nimanui, in nici un fel, asa ca nu a fost nici o tulburare a linsitii publice OARECARE, doar amenda ca sa nu mai sunam la 112 ca ii derajam, insa la a doua infatisare, nu am mai avut avocat asa ca PULItia UBER ALLES, au decis impotriva mea fara nici un motiv oarecare, cu toate ca "recursul" era absolut ilegal, nu aveau nici un motiv temeinic pentru recurs... RECURSUL TREBUIE SA AIBA UN MOTIV *TEMEINIC* DE RECURS, NEMULTUMIREA UNEIA DIN PARTI NU E INDEAJUNS! (de gen: cerem recurs ca: nu s-au prezentat probe in prima judecata, avem probe si martori care au aparut dupa, judecatorul a ingnorat cu buna stiinta probe clare, ETC.), si recursul a fost facut pe teme de frectie la picior de lemn (un avocat al politiei a scris dulcegarii de gen drepturile politiei, politistilor si cetatenilor, FARA NIMIC CONCRET, DAR A FOST CAT SE POATE DE ACCEPTAT)

m_u_e cu muuuult respect la asa zisa justitie rromina

DA, stiu ca am scris o tona din frustarea mea personala si "iubirea" de muilitie, asta, puilitie, insa, cand am avut problema aia, au mai venit niste politisti inainte si au spus ca mi-au dat amenda, dar nu au facut nici un fel de proces verbal, dupa care din toate sursle mele (prieteni care au mai patit-o, avocat, etc.) mi s-a spus ca daca nu iti pune proces verbal in mana la momentul respectiv, atunci nu e nici o amenda

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

PS am scris mult si tot mai am de scris
a fost odata ca niciodata un tanar care a ajuns la sectie cu prietena lui, moment in care a fost batut, in fata respectivei prietene, asa ca prietena lui da in judecata statul, PIERDE, dar nu se lasa si se duce la o curte Yuropeana, unde castiga...
10mii de eu despagubiri (e o suma dar... NUUUUUUUUUUUU USTURA NICI MACAR PUTIN)
SI... ATAT... jigodia nenoricita de gabor care i-a batut prietenul a fost promovat ca seful politiei in oraselul respectiv si nu a fost nici el, nici sectia, nici oraselul respectiv sanctionati in nici un fel

cum spuneam, traiasca si infloreasca scumpa noastra patrie, republica coMUISTA... ASTA...
B O L S E V I C A... rrominia!

| CristinaCMH explică (pentru ziftode):

Tu cand ai sunat, au trimis politia? Ca in cazul meu, nu a venit nimeni.

| ziftode a răspuns (pentru CristinaCMH):

Da happy
problema a fost ca am sunat de mai multe ori, de fiecare data justificat, iar ultima oara (cand am primit amenda) am fost dupa ce am fost personal amenintat in mod direct direct

si ce a fost mai rau a fost ca am avut telefon mobil si am inregistrat tot, tot, si apeluri si discutii, inclusiv pentru ce am apelat 112, si toate
au fost absolut ignorate, de parca strigam "lupul" de placere si fara nici un motiv real

daca, chiar nu a venit nici un politist, atunci CHIAR NU AI NICI O AMENDA... SERIOS, si,

nu vreau sa intru in detalii de gen, nu a venit nici un politist dupa ce ai sunat la 112, asta iti da DREPTUL FUNDAMENTAL SA DAI IN JUDECATA STATUL ROMAN PENTRU PUNERE IN PERICOL POSIBIL MORATAL SI IGNORARE TOTALA A AUTORITATILOR, si nici nu prea conteaza deloc nimic altceva, care a fost situatia, cine, ce si de ce

practic daca suni la 112 degeaba esti pedepsit
dar, daca nu vine nimeni, (in teorie cel putin) poti sa ceri despagubiri serioase, indiferent ca i-ai chemat degeaba, ABSOLUT DEGEABA, pentru ca, daca ai fi fostintr-un pericol real, ATUNCI EI SUNT COMPLICI, CHIAR DACA *NUMAI* PRIN FAPTUL CA INCHID OCHII!

| CristinaCMH explică (pentru ziftode):

Multumesc frumos! Tot nu vreau sa cred ca asta e tara in care traim. Nunatul meu este pe abonament, iar abonamentul pe numele mamei mele. Daca imi vine amenda, imi vine pe numele ei. Mentionez ca si eu sunt majora, nu asta ar fi problema. Insa, daca imi lua altconeva telefonul si suna, tot ea lua amenda, cum vine asta? Romania! Tara tuturor posibilitatilor! Ma bucur ca nu sunt singura frustrata din tara asta.

| venividivici2017 a răspuns:

Daca o platesti in 48 de ore, banuiesc ca o platesti la jumatate.Cat despre amenda, din ce stiu iti vine prin posta, dar de preferat, o scurta intrebare si un multumesc nu strica!