| Ercjiaai a întrebat:

Un profesor, odata iesit la pensie, mai are voie sa predea?

10 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Un pensionar are dreptul sa predea daca scoala are nevoie de el.El nu va fi platit cu o norma intrega ci in functie de numarul orelor prestate.

| ColorBubbles a răspuns:

Da. Odata ce au iesit la pensie mai au dreptul inca 3 ani. Legea e data de Ponta in asa fel incat cei tineri sa nu aiba loc de munca in invatamant ca sa plece in tari straine (asta ca o paranteza)

| suntserios a răspuns (pentru ColorBubbles):

Da de altfel s ar inghesui toti pe un salariu de 700 ron

| mira a răspuns (pentru ColorBubbles):

Ai inteles gresit. Nu dupa pensionare profesorii mai pot preda inca 3 ani, ci tiularii ajunsi la varsta pensionarii dar nepensionati. Profesorii valorosi, cu gr.I si rezultate foarte bune au dreptul conform Statutului cadrelor didactice sa-si prelungeasca la cerere activitate inca 3 ani ramanand titulari pe post. Aprobarea vine de la inspectoratul scolar la propunerea scolii. Legea nu este data de Ponta ci actioneaza de vreo 15 ani.

| ColorBubbles a răspuns (pentru mira):

Din cate stiu, legea e data de guvernul lui. Iar respectivul profesor e platit pentru acele ore si are si pensie. Nu?

| OnuOnulică a răspuns:

Da, inca are voie sa predea.

| neutrino a răspuns:

Da, dar la privat!

| SweetMinion a răspuns:

Da,mai poate, ca un profesor suplinitor, sau sa predea copiiilor ca meditator.

| SzidySzidonia a răspuns:

Din nefericire da, daca nu se gasesc suplinitori pe postul respectiv. big grin

| Andrey_Rey_1998 a răspuns:

SWEET! I just got a free Minecraft card code at http://minecraftcode.me/