| PrettyMe a întrebat:

Unde as putea face o reclamatie impotriva unei Primarii datorita faptului ca nu a platit asistentii personali pentru persoanele cu handicap de mai bine de 5 luni?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti adresa la MMFPS - DGPPH, datele de contact aici: http://www.anph.ro/info_utile.php?m=informatii. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La Direcția de Protecție a Persoanelor cu Handicap din localitatea de domiciliu.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Depinde de situatie. Daca esti asistent personal cu carte de munca, atunci te adresezi DGPPH judetene. Daca esti nu esti cu carte de munca, iar beneficiarul platii pentru un asistent pers. este chiar persoana cu handicap grav care are dreptul stabilit prin decizie la un insotitor, atunci adresezi reclamatia chiar PRIMARULUI care a semnat documentul prin care se autorizeaza plata. Eu am fost asistent personal( sau insotitor) al mamei mele incadrata in grad de handicap grav. Atunci cand a intarziat mai mult de 2 luni plata indemnizatiei de insotitor, reclamatia am facut-o adresand-o primarului care a semnat decizia de punere in plata.

| magicianul19 a răspuns:

Acest e un caz ce tine de toata tara in toata tara nu s-a, mai platit. este din lipsa banilor ei de la bucuresti nu mai trimit bani la primarii si prefera sa-i bage in buzunarul lor care este gaurit si nu se mai umple