| AlexDorinel a întrebat:

Unde e mai ieftin sa traiesti la oras sau la sat?

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La sat este cel mai ieftin, fiindca ai in curte tot ce-ti trebuie ca sa mananci si sa traiesti, fara sa cumperi nimic de la magazin.

| Sofer a răspuns:

La sat. E ușor și la oraș dar sa ai mulți bani.

| Werrich a răspuns:

La sat: nu mai dai bani pe cumpararea de legume si fructe, iti plantezi singur in gradina de la sat.

| cfrtobias a răspuns:

Poate depinde daca ai casa in oras, altfel se pune si chirie... in rest poate daca n-ai bani si traiesti la sat si trebuie sa vii in oras si nu prea ai cu ce merge e naspa daca n-ai masina

| DaniTDCI a răspuns:

La sat clar

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Tu știi cel mai bine. Dacă eu să zicem nu mă mulțumesc decât cu 6 case și 10 mașini mă costă scump traiul indiferent că e la oraș sau la sat. Însă tu dacă te mulțumești cu o casă și o mașină atunci te vei descurca indiferent de loc.Totul ține de tine, de cât și ce ai nevoie pentru a trăi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Există extreme în care unul stă la vilă cu hectare de teren la sat iar altul la oraș stă într-o garsonieră la periferie, dar în afară de acest gen de situații, e mai ieftin la sat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La un sat aproape de oras si lucrezi in oras, faci naveta cu trenu sau autobuzul

| tonyc7 a răspuns:

La sat, fara doar si poate!

| LaraClarice a răspuns:

Eu cred ca e mai ieftin la oras. Daca stai la sat cred ca te costa mai mult, ai si alte cheltuieli in afara de facturi de utilitati, mancare, s-a m d. Daca ai loc de munca in oras plătești naveta. Daca o sa cresti animale o sa le cumperi hrana, așternut, tratamente. Pentru pomi fructiferi si gradina ai nevoie de îngrășământ, tratamente. Lista continua

| Lizuca1234 a răspuns:

Consider ca la oras e mai ok. dar sa nu fie un oras mare, pentru ca atunci toate sunt foarte scumpe. am facut marea greseala sa ma mut la sat si nu imi convine deloc. de ce? pentru ca, atunci cand orasul este la 50 km departare si ai urgente si nu dispui de masina, e grav. butelia se termina cand ai oala pe foc, daca esti femeie si esti singura acasa, nu poti merge sa o incarci. nu toata lumea are centrala la tara, asa ca trebuie sa ne luptam cu soba si cu caratul lemnelor. cand vrei sa vi de la munca si sa stai cu fundul in pat pur si simplu, nu ai cum pentru ca iarna e frig si trebuie facut focul/intretinut si vara e horror de cald (cel putin in zona mea). la magazinele din sat toate sunt nițel mai scumpe si sincer, am avut "plăcerea" sa vad si soareci umblând pe rafturi. ca sa nu mai vorbim despre locurile de munca inexistente si atunci obligatoriu dai o caruta de bani pe naveta. ca sa nu mai vorbim de zona! asta e un criteriu foarte important. zona! oamenii de acolo! unde sunt eu, nu te poti baza pe nimeni. sunt oamenii atat de rai si de invidiosi incat le e ciuda si ca plantezi flori in curte. daca mai ai si animale prin curte, e clar ca trebuie să investesti in mancare pentru ele samd. ideea este sa nu uitam ca avem doar o viata pe care trebuie să o traim.

| DanielDanny a răspuns:

Vad ca nu iti da nimeni in raspuns concret!
La tara platesti doar, impozit (pe an), apa, curent si gaz sau butelie dupa caz!

La oras platesti in plus: intretinere, apa calda, caldura!

La tara daca ai boiler si centrala, platesti mai mult la curent si gaz, dar fata de cat dai la intretinere si altele la bloc, e mult mai putin!

La sat dai in 3 luni cat dai intr-o luna la oras, dar depinde de mai multe lucruri...

| Fxsol a răspuns:

Depinde... După părerea mea viata la țară în condiții bune/forte bune poate fi mai scump sau aproximativ la fel ca la oraș, adică dacă tu stai la sat automat trebuie să plătești mai mult pentru combustibil pentru a merge în oraș pentru a face diferite activități, la bloc trebuie să întreții doar interior apartamentului tău la sat trebuie să te ocupi și de exterior +plus curte, un alt exemplu este că la sat trebuie să ai un sistem de încălzire cum ar fi o centrală pe lemne și lemne sunt destul de scumpe (+ că o centrală cu calorifere etc. este vreo 2000 euro). Avantajul este că poți să-ți cultivi legume sau să crești animale care te pot scuti de unele cheltuieli dar acei bani "economiști" se pierd în alte lucruri (exemplele de mai sus)

| Fxsol a răspuns (pentru Fxsol):

După părerea mea este mult mai ok la sat da să fie aproape de oraș (eu stau la sat la o distanță de 8km) ești mult mai liber +plus că aerul e și el mai curat

| SorinFS a răspuns:

La sat.