| Dumii_Daniel_1994 a întrebat:

Buna TPU.Am o problema mai delicata.Lucrez la o firma x de distributie, am gresit niste facturi mai precis sunt trei foi pe o factura care revenea firmei acea roza nu am complectato deoarece am pus separeul gresit.La finalul traseului nu am mai stiut cantitatea de marfa si am rupt una alba din alta parte si cu un pix care nu scrie am pus o cantitate mai mare,plata era la termen sefu a vazut gafa si ma ameninta ca ma baga in puscarie, ce pot face? Am contract pe 4 ore eu lucrez 10, marfa care am incarcato nu am stiut ca trebuie sa fac un aviz si nu faceam,iar pe factura este deja complectat datele delegatului care este chiar sefu, administratorul firmei. Poate sami faca belele pe tema asta? Adica sa ma bage la evaziune fiscala sau fals in factura? Ma repet eu nu mentionez cu numele meu nicaieri pe facturi nu mai zic de acel aviz de insotire a marfii intr-un an de zile nu am complectat nici unul.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este caz de inchisoare, fapta ta nu este infractiune.
Se poate rezolva situatia, anuland factura respectiva si emitand una noua sau o factura rectificativa.
Doar daca ai produs vreo paguba firmei, prin acea greseala, vei fi obligat la plata pagubei, printr-o decizie de imputare.