| jett a întrebat:

Unde scrie cand iti expira numerele masinii? funda!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numerele de la masina nu expira. Daca ai facut inmatricularea aceasta este valabila pana faci radierea din circulatie, caz in care trebuie sa predai numerele.
Poate intrebi de inmatricularea provizorie (in termeni populari numere rosii). Aceasta expira la termenul aratat in dovada de circulatie, nu mai mult de 30 de zile de la eliberare. Poate fi reinnoita de 2 ori, in total maximum 90 zile.

regis
| regis a răspuns:

Si in Romania expira numerele, dar numai cele temporare si cele provizorii.
In principiu, data expirarii numerelor temporare este trecuta chiar pe placutele de inmatriculare. Daca nu apare pe placute, cu siguranta aceasta data trebuie sa apara in talon. Daca nu apare nici in talon, cel mai probabil masina de care vorbesti nu a fost radiata din Spania, caz in care numerele nu au de ce sa expire, cele care expira sunt asa zisele numere "de zoll", care sunt eliberate in momentul exportarii masinii din tara respectiva, pentru a putea fi transportata pe roti pana in tara de destinatie. Daca masina nu a fost radiata din Spania, numerele raman valabile pana la reinmatriculare.

| darrio2007 a răspuns:

Expira numerele de la masina? Am auzit-o si p-asta.

| jett explică:

Am cumparat masina din Spania acum 7 luni, imi expitra Itp ul pe 25 01 2013. asicurarea pe 06.02. 2013, dar nu gasec termenul de valabilitate al numerelor. & baieti. numerele expira! pentru ca sunt de Spania!

| Ioandelasal a răspuns (pentru jett):

Bravo tipule si ti-a fost greu sa spui asta de la inceput.
Nu stiu legislatia spaniola dar termenul de valabilitate al inmatricularii (se pare ca a fost provizorie) il gasesti pe autorizatia de circulatie, trebuie sa scrie, in limba spaniola, ceva de genul "valabil pana la data de..." sau "expira la data de..."
Din cate stiu, la masinile cumparate in strainatate, valabilitatea numerelor provizorii este destul de limitata si nu mai mult de 30 zile.
Daca masina ramane in Romania va trebui sa mergi s-o inmatriculezi.
Vezi ca precis valabilitatea a expirat, daca te prinde politia circuland cu masina respectiva te-ai facut cu dosar penal si anularea permisului.