| Țoglă a întrebat:

Unde se poate plăti o amendă de circulație? Am luat-o în alt oraș și nici nu mă aflu în localitatea mea de reședință.
Am fost la CEC și la trezorerie și mi-au spus că la ei nu.
Nu doresc să plătesc online.

Mulțumesc, fundă

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O poti plati la compartimentul de impozite si taxe de la primarie.
P.S. Chiar nu stiu de ce nu au incasat-o cei de la CEC Bank sau Trezorerie, stiu ca se putea.
De altfel si in L.203/2018 sunt prevazute atat Trezoreria, cat si CEC Bank, doar ca legea se va aplica de la 1 Ianuarie 2019.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pana la 1 ian. 2019 cand se va institui un cont unic la Trezorerie, nu ai unde sa platesti altundeva decat online pe platforma Ghiseul.ro.

| Țoglă explică (pentru alessia5158):

Bun și atunci cum dovedesc că am platit amenda daca folosesc ghișeul.ro? Trebuie sa le trimit prin posta dovada.
Nu se pot plati și la posta amenzile de circulație?

| alessia5158 a răspuns (pentru Țoglă):

Nu trimiti, caci autoritatile publice locale sunt conectate la sistem.Se poate incarca in sistem o copie a procesului verbal--- vezi mai multe avantaje in link-ul:https://www.capital.ro/......latie.html

| Țoglă explică:

Am rezolvat problema.
La unele ghișee de la poștă se pot plăti amenzile de circulație.Am scanat dovada și buletinul și am trimis prin mail la secția de poliție unde am fost amendat și mi-au zis că totul este ok acum.
Mulțumesc