| SaveTheNature a întrebat:

USL sau PDL? Basescu sau Antonescu?

As face o comparatie. Din cate am inteles - lumea are de ales intre USL si PDL. Si dintre astea 2, mai bine aleg PDL-ul corect? Decat Ponta si Antonescu mai bine Basescu etc. Corect?( si invers). Si hai sa trec la comparatie : E ca si cum cineva ne-ar pune sa alegem intre a ne bate cu o ranga de fier, sau cu o bata de baseball. Pana in 2004 romanii au fost batuti cu ranga, si dupa 2004 cu bata de basseball. Acum oamenii se cearta : Unii spun ca e mai bine sa iei bataie cu ranga de fier, ceilalti spun ca e mai bine sa iei bataie cu bata de baseball. E o certitudine ca ranga de fier a durut, e o certitudine ca bata de baseball a durut. Si totusi oamenii nu se lasa de ele. E o certitudine ca oamenii au duso la fel de prost toti astia 22 de ani. Care-i faza? Romania se termina acolo unde se termina USL sau PDL? RR-OMANIA SE TERMINA ACOLO UNDE SE TERMINA BASESCU? Sunt curios care va fi deznodamantul.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dintre doua "rele", as alege pe cea mai putin rea, dar nu este cazul, mai sint si altii, care nu au mai fost pina acum.Numai bine.

14 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pleci de la premise false. Romania nu a dus-o la fel de rau in acesti 22 de ani, pentru ca de prin anul 2000 a inceput sa creasca, la inceput mai timid, iar de prin 2005-2006 mai serios. Aceasta crestere s-a oprit brusc in momentul in care PDL-ul a pus mana pe intreaga putere (Guvern, Parlament, justitie, presedintie, servicii secrete), intr-un moment in care criza mondiala astepta sa loveasca. Bineinteles ca aceasta criza i-a gasit nu doar nepregatiti (asta nu o poate nega nimeni, ne amintim cu totii asigurarile ca nu vom fi afectati, in ciuda avertismentelor tuturor celorlalti), dar si incompetenti si lipsiti de orice vointa politica, singurul scop al gastii formate din Udrea, Blaga, Berceanu, Videanu, Blejnar, Ritzi, Anastase si celelalte nume grele fiind de a stoarce cat mai multi bani din bugetul tarii, cu riscul de a lasa tara pustiita.
Deci la intrebarea daca RR-omania se termina acolo unde se termina Basescu, raspunsul este simplu: Romania s-a terminat unde a inceput Basescu si speram sa inceapa din nou acolo unde Basescu se termina. CA o fi cu USL, ca o fi cu PNL, cu PSD, cu PPDD, PRM sau PNG, e mai putin important, singura certitudine este ca nimic nu poate incepe cu PDL, acestia fiind o gasca de terminatori.

| SaveTheNature explică (pentru regis):

Nu e absolut nici o diferenta intre pdl si usl Usl-ISTII (PSD de fapt si un pic de PNL) au fost si au furat si au distrus la fel de mult ca PDL. Pentru mine sunt 2 optiuni dureroase. Eu nu uit nici vanataile vechi, si nici pe astea noi. Pe mine m-a durut si ranga si bata.

| SnYcK3rS a răspuns (pentru SaveTheNature):

Toti fura, indiferent cine va veni o sa fure. Dar pana sa fie PDL la putere salariile nu au fost taiate, pensiile nu au fost taiate, disponibilizari nu se faceau etc. era altfel. PDL = hoti, poate de la guvernu Ponta mai avem "mici sperante" k va mai face ceva

Daca e sa compari guvernu Boc cu Ponta, diferenta e de la cer la pamant. Iti convine sa fie maghiarii la putere si guvernare? Pai noi ce suntem? Romani sau unguri.

Ieri UDMR a declarat ca autonomia Tinutului Secuiesc se va realiza odata si odata. Chiar asa a ajuns tara asta? Sa ne fragmenteze ungurii? E penibil

Tot UDMR a declarat ca in cativa ani Ungaria ar putea cere regandirea granitelor.

UDMR trebuie eliminat din viata politica a Romaniei, iar daca ar fi dupa mine as expedia toti ungurii din tara laughing

E lesne de inteles ca Transilvania a fost la unguri in trecut, dar acum ce tot vor ungurii astia? De ce Romania nu are partid in Ungaria si sa intre si ei la guvernare?

Romania are nevoie de o schimbare in plan politic, cine stie, poate revenirea la monarhie

| regis a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu sunt mare fan USL, dar pentru mine e o diferenta imensa intre PDL si orice altceva. Asa cum am spus, nu cred ca s-a furat si s-a distrus la fel de mult in perioada 2000-2008, ba dimpotriva, cred ca eram pe calea cea buna, in interior economia a inceput sa se aseze pe o directie, iar in plan extern am inceput sa fim priviti cu ochi buni. Intrarea in NATO si aderarea la UE nu au fost intamplatoare, iar cred ca daca s-ar fi fixat ca tinta spatiul Schengen pentru 1 ianuarie 2009, am fi intrat fara probleme. Astazi nu reusim nici sa ne gasim directia, pe plan extern suntem ignorati de vreo 3 ani (ca unii tot se plang de reactia cancelarului german, de parca de doua luni suntem priviti asa), iar multi regreta chiar ca ne-au primit in UE. Si apropo de ipocrizie, s-a uitat cineva la ce curs euro si-a inceput guvernarea Emil Boc si la ce curs si-a incheiat-o? Asta in conditiile in care insusi euro s-a devalorizat din cauza crizei.

| SnYcK3rS a răspuns (pentru regis):

Ai dreptate! Nu suntem fani USL, dar comparativ cu PDL prefer USL. In 2004 PNL a facut alianta cu PDL si au fost la guvernare. In 2008 PDL a obtinut 40% si ceva si s-a aliat cu UDMR si UNPR. Singuru lucru care il face UDMR e sa santajeze. Atat

Oricum Romania nu e privita cu ochi buni din exterior.

| Hombre a răspuns:

Auzi mai neica din Londra la-sa manipularea asta.
"As face o comparatie. Din cate am inteles - lumea are de ales intre USL si PDL. Si dintre astea 2, mai bine aleg PDL-ul corect? Decat Ponta si Antonescu mai bine Basescu etc. Corect?( si invers)"
De ce nu ai inceput cu USL si PDL-ul sa-l bagi la paranteze " si invers". Pentru ca se imprima mai bine inceputul in memorie nu? Manipulatorule.

| SaveTheNature explică (pentru Hombre):

laughing) Daca ma intrebai mai intai ce am votat, inainte sa acuzi ar fi fost mai bine. Uite eu am propriul plan, pe care daca l-ar pune toti in aplicare ar fi superhappy.
Mai intai trebuie dar jos Basescu, si apoi in toamna trebuie daT JOS usl -ul.
Si dintre toti candidatii la presedentie, il voi alege pe cel mai bogat, ca sa nu fie coruptibil.
De fapt as alege pe absolut oricine nu a mai fost la conducere. Acum sper ca intelegi intentiile mele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Auzi mai bine batuti cu ranga de fier sau cu bata de baseball decat cu prostia lui Diaconescu sau Becali ca astea sunt alternativele.

| dragos9234 a răspuns:

Pai,Basescu nu imi place dar in nici un caz nu vreau sa fiu condus de ANtonescu si Ponta.
Mai bine Vadimhappy
Votati V.C Tudor.

| WR104 a răspuns:

PP-DD aleg.
Hai Dan Diaconescu.
Forta sa fie cu voi.

| irbis a răspuns:

Mai exist si o alta alternativa: o noua forma de guvernare care, desi este foarte diferita de orice a fost pana acum, eu consider ca este mult mai buna decat democratia sau orice alta forma de guvernare. Vrei sa stii?

| AnnaAnnne a răspuns:

Basescu corect, ai mare dreptate.Si Basescu e prost, dar nu la fel ca Ponta si Antonescu.happy Imi plk cum gandesti!happy

| SnYcK3rS a răspuns:

Intrebarea e foarte buna. Eu as opta pentru USL, oricum acum suntem condusi de guvernul Ponta si acum PDL a scazut in preferintele romanilor. Oricum toti cei care au fost la guvernare au FURAT! Indiferent cine vine o sa fure. PDL a furat destul, lasa acum sa mai fure si altii laughing)

PDL, cu incompetentu de Boc, au taiat salariile bugetarilor, au taiat pensiile, au taiat indemnizatia pentru mame pentru cresterea copilului, au disponibilizat angajatii, au marit tva la 24% ( ce? nu era suficient 19%? ), au introdus taxa de prima inmatriculare, dupa mine e o prostie de taxa.

Prefer USL, decat pe Basescu, oricum e suficient ca a stat 8 ani si si'a batut joc de tara. M'am saturat de PDL, au stricat prea mult tara. Ce? Iti place sa fi condus de PDL + UDMR? In halu asta am ajuns? Sa guverneze maghiarii? In guvernul Boc, ministrii la sanatate, cultura erau maghiari.Ce legatura are cultura romana cu cea maghiara? Mi se pare de ultima speta

Dupa mine, as reveni la monarhie, model englezilor...

Romania, in momentu de fata, are nevoie de schimbarea clasei politice
si doar de 2 partide politice, fara aliante, fara nimic altceva

De ce au iesit romanii in strada in ianuarie 2012? Ca le era prea bine cu Basescu si Boc, k numai aveau cu ce sa'si plateasca ratele? Daca nu dadea zapezile alea puternice, protestele continuau

Am ajuns de rasul Europei!

| SaveTheNature explică (pentru SnYcK3rS):

Romania trebuie sa se trezeasca si sa nu aleaga pe nimeni care a mai fost. Absolut nimeni.