gbrltdr
| gbrltdr a întrebat:

V-ar place sa lucrati intr-un alt stat, in noua conjunctura? (rata somajului, o eventuala pandemie de gripa porcina)

Răspuns Câştigător
| buburutza a răspuns:

Cred ca nu.Nu din cauza gripei porcine, eu cred ca mai si infloresc astia la tv.Eu cred ca te poti descurca si in Romania daca ai noroc de un post bun si bine platit. Oricum criza se resimte in cam toate tarile si nu se mai gaseste de lucru cu una cu doua.

9 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Da, numai că motivaţiile ar fi altele decât gripa mexicană...sau ma rog, porcină. Ca daca îţi este sa o iei....mai bine sa te afli într-o lume civilizată.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Nu din cauza pandemiei de gripa nu as lucra in alt stat. As fi putut pleca de cateva ori in strainatate, dar nu am dorit sa imi las parintii aici, chit ca nu suntem prea aproape, totusi este mai usor de ajuns. In plus, problemele mele medicale m-ar fi impiedicat sa fac orice munca, iar muncile intelectuale nu cred ca stau nici in strainatate pe garduri... Si au si ei inteligentii lor. Sunt oamenii care pot merge cu contract de munca - daca sunt specializati - cum sunt doctorii sau asistentele, carora li se recunosc studiile. Oricum daca as fi plecat doar cu un contract ferm m-as fi dus pentru ca nu sunt genul care sa plece la noroc.
Nu m-a atras totusi strainatatea decat daca as putea s-o vizitez. Cand esti turist totul este mai frumos, toti se poarta frumos si esti primit bine. Cand mergi ca sa lucrezi oamenii sunt reticenti... si nu mai te trateaza la fel. Am avut multi prieteni care au plecat si care au ajuns destul de bine si altii care s-au intors in Romania pentru ca nu s-au putut acomoda. Este greu sa traiesti in alta parte. Este greu sa te muti in Romania dintr-un oras in altul...
cu atat mai mult te solicita psihic o mutare in alta tara. Totusi sunt oameni carora le place sa vada, sa cunoasca, sa lucreze in cat mai multe tari. Am o prietena foarte buna care pana acum a fost in Cehia, Italia si acum este in Germania. Ma gandesc cu dor la ea, ma bucur sa aud ca e bine, dar nu as putea sa fac schimb cu ea.

| remus a răspuns:

Nu, sub nici un aspect, as prefera un loc putin populat si pe cit posibil linistit cu clima calda.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Da! Elvetia, Luxemburg, Florenta...

gbrltdr
| gbrltdr explică:

Ai dreptate Linda...romanii s-au instrainatat departe de casa, pe meleaguri straine...nu se poarta prea prietenos cu compatriotii lor...si din pacate, invata repede tot ceea ce este mai rau de prin locurile unde au emigrat... uitand de firea romanului primitor si apropiat celor din natia lor... Cel putin cei care traiesc in America...si-au ridicat "bariere" pentru a-si proteja intimitatea! ...si vad ca boala asta i-a cuprins si pe romanii din tara...nu mai exista acea solidaritate ca din timpul lui Ceausescu...Acum clasele sociale sunt abrupt divizate si nu mai exista punte intre ele...nici macar intre cei din aceeasi clasa...neajunsurile si neputinta ne inchid in propriile case si suflete, adancind si mai mult suferinta acestui popor.

| Linda a răspuns:

Poate pentru vreo 6 luni sa vad cum este si aceasta experienta dar nu definitiv. Mie imi plac relataiile calde, profunde dintre oameni si din cate inteleg nu prea se realizeaza asta in strainatate.

| Linda a răspuns:

Parerea mea este ca un factor super importat al distantei dintre oameni este televizorul. La bunica mea era centru general ca claca a babelor. Acum nu mai stau pe banca, fiecare sta singura in casa cu televizorul ei. Chiar daca mai merge cate una la alta in vizita vorbesc monosilabic in prezenta televizorului. Eu am decis sa nu mai merg pe cat se poate la oameni care in prezenta mea se uita la televizor. Ori comunica cu mine ori cu el.

| Delia 75 a răspuns:

Nu, eu sunt o patrioata convinsa, chiar daca in rominia de azi nu este atit de bine ...nici printre straini nu cred ca e mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. In Romania se castiga de multe ori invers proportional cu anii de scoala.