| 21Ratio a întrebat:

V-ar placea ca sistemul scolar romanesc sa fie asemanator cu cel finlandez?

3 răspunsuri:
| tudorvolcano a răspuns:

Nu. Mai bine să lăsăm sistemul nostru neschimbat. Mulți ies proști, dar cei ce învață ies olimpici. Sistemul nostru, oricât de ciudat ar fi, ne dă un avantaj foarte mare în cercetări. Recent noi românii am descoperit celulele stem, suntem destul de avansați la cercetările pentru bacteriile ce secretă hidrogen, și avem cei mai buni medici din lume. Ar trebui totuși să atragem și cercetători străini la noi în țară pentru creșterea de competivitate în sistem.

| MagicOneT a răspuns:

Normal, nimen n-ar spune nu, in afara de un profesor comunist roman, dar din pacate mai avem ceva decenii de chin pana se va schimba ceva.

| KodrutZ a răspuns (pentru MagicOneT):

Ba multi ar spune nu. Inclusiv parinti si copii. E mai bine sa freci menta si sa iei note pe ochi frumosi decit sa se vada cu adevarat cine e om si cine e secatura. De nepotisme si numiri pe criterii politice in functii-cheie nici nu mai discut...