| Coryna_Maria_1993 a întrebat:

Va rog ajutati.ma,cum pot aflu daca contractul de munca este inregistrat la itm? Ca acum nu se m.ai pune stampila de la ei pe contract si cica e online.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Accesează site-ul Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate– www.cnas.ro şi selectează din meniu opţiunea "Interfaţă SIUI online" şi apoi "Asigurat".
Introduci CNP-ul tău şi numărul de verificare scris cu verde şi va fi afişat rezultatul: Persoana selectată este asigurată sau Persoana selectată nu este asigurată.
Daca esti asigurata de sanatate inseamna ca lucrezi legal si CIM este inregistrat si la ITM. De asemenea poti intreba la ITM din judetul tau.

3 răspunsuri:
| Coryna_Maria_1993 explică:

Ok mersi mult.chiar asta am facut m.ai devreme si imi apare ca nu sunt asigurata.eu am fost astazi la itm si mi-a zis sa astept 2 luni de cand sunt angajata sa vad daca angajatorul isi face treaba.

| alessia5158 a răspuns (pentru Coryna_Maria_1993):

Te-ai gandit ca in aceste cica "2 luni" poti avea nevoie de servicii medicale?!
Pentru a fi asigurata la sistemul de sanatate, trebuie sa duci, personal, la Casa de sanatate (din judetul tau) o adeverinta eliberata de catre angajator
din care sa reiasa ca se retine si ca se vireaza contributia la Fondul National Unic de Asigurari Sociale de Sanatate.
Adeverinta se elibereaza pe propria raspundere a angajatorului, insa modelul acesteia este stabilit de autoritati prin Ordinul nr. 903/2007 si folosirea acestui format este obligatorie.
Adeverinta eliberata de catre angajator va avea o valabilitate de 3 luni.
Asadar, actioneaza! --- solicita acea adeverinta angajatorului tau. Abia dupa ce adeverinta se inregistreaza la Casa de sanatate vei apare ca asigurat pe site-ul CNAS.

| Coryna_Maria_1993 explică:

Eu cand am intrebat la itm nu mi s.a zis ca pentru a fi asigurat, trebuie sa cer adeverinta.de la sef.ms mult de tot