| cristeaandrada a întrebat:

Va rog sa ma ajutati rapid. Am nevoie, pentru o excursie in Polonia organizata de scoala, de o procura de la tatal meu care momentan lucreaza pe teritoriul Germaniei in Zeiskam. Are posibilitati minime de informare de aceea va rog sa veniti in sprijinul meu cu niste informatii utile: De unde ar putea face rost de procura? Cu ce costuri si in cat timp? multumesc anticipat!
FUNDA!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu procura ci o declaratie autentica.
In Germania o poate face la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat) si ti-o trimite prin posta sau curier rapid.

| cristeaandrada explică (pentru Ioandelasal):

Si cat ar costa? si in cat timp ar ajunge? sad am nevoie pana pe 17 mai

| Ioandelasal a răspuns (pentru cristeaandrada):

Costul normal este de 40 euro iar cu taxa de urgenta (15 euro) este de 55 euro. Prin curier rapid ajunge in cca 3 zile.
Daca o face in regim de urgenta si o trimite prin curier rapid o poti primi pana in 17 mai.

| cristeaandrada explică (pentru Ioandelasal):

Problema e ca Zeiskam e prea departe de ambasada sad

| Ioandelasal a răspuns (pentru cristeaandrada):

Asta este. Sa vada daca nu are un Consulat mai aproape.
declaratia poate fi facuta si la un notar din Germania, doar ca va trebui apoi tradusa in romana si legalizata semnatura traducatorului.

| alessia5158 a răspuns:

Declaratia notariala ( prin care tatal tau iti da acordul pentru calatoria in Polonia) poate fi obtinuta de la Consulatul Romaniei din München--- vezi confirmarea pe site-ul consulatului :http://muenchen.mae.ro/node/412

Costa 60 euro. Pentru declaratia autentificata notarial, tatal tau nu are nevoie de programare --- se duce la adresa Consulatului ( http://muenchen.mae.ro/node/166), va da declaratia, plateste si o va primi imediat.

p.s. poate alege intre Consulatul Romaniei din Bonn aflat la 248 km de Zeiskam sau Consulatul din Munchen la 273 km distanta.

| cristeaandrada explică (pentru alessia5158):

De ce acte are nevoie tatal meu? multumesc foarte mult pentru informatii!

| alessia5158 a răspuns (pentru cristeaandrada):

Tatal tau are nevoie de datele tale din pasaport( daca ai ) sau din cartea de identitate :Nume/Prenume, data nasterii(ziua,luna anul), locul nasterii, numar pasapotr (sau CI), data eliberarii pasaport sauCI(ziua, luna, anul)
Mai are nevoie de datele insotitorului(care te insoteste pe durata calatoriei)--- se cer aceleasi date enumerate mai sus.

p.s. Gasesti modelul declaratiei(in format pdf) pe site-ul politiei de frontiera daca urmezi pasii:"conditii de calatorie"->"minori" :http://www.politiadefrontiera.ro/