| Cretu_Cezar_1993 a întrebat:

Salut, este vorba de o excursie in strainatate organizată de scoala mea, dar unul din părinții mei e plecat în Germania și doresc să stiu cum fac rost de o procura si cat costă?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de declaratie, nu de procura, se poate face la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din Germania si costa, din cate stiu, 40 de euro.

| darrio2007 a răspuns:

De acolo de unde este poate trimite prin fax, procura semnată, pe numarul de fax al notarului la care mergi cu unul din parinti.

| anonimg a răspuns:

Procura se face la un notar. Costa intre 50-100 de lei, si trebuie semnata de ambii parinti, dar si de persoana careia fi incredintat (pentru ca nu poti iesi din tara neinsotit de un adult).
Parintele plecat in afara va semna si el printr-o alta procura speciala(tot la notar).
Trebuie deci sa mergeti la notar, si va va explica el ce trebuie sa faceti si cat va va costa.