| toldo a întrebat:

Va rog sa ma ajutati urgent.in 2006 am facut un credit la unicredit. ulterior nu am mai platit in vederea retinerii automat din salariu. dupa ce o firma de recuperari mia retinut un an si ceva din salariu zilele trecute sunt sunat acasa de alta firma de recuperari care castigase contractul cu banca precum ca nu le convine rata care am platito un an si ceva si imi spune ca o sa mi se faca executare asupra bunurilor sau alta retinere din salariu pentru ca sa mi se faca alta retinere. oare o fi asa ceva normal?
va rog sa ma aqjutati cu un raspuns urgent pentru ca mi-a zis ca am intrat in criza de timp.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intrebarea dvs nu este chiar completa, nu spuneti daca rata retinuta din salariu a fost cea stabilita prin contractul de credit ori cea stabilita cu prima firma de recuperari.
Fara acordul expres al dvs, ori o hotarare judecatoreasca, nu pot sa-ti retina o rata mai mare decat cea din contractul de credit.

1 răspuns:
| fly a răspuns:

Eu nu cred ca e normal! Si eu am rata la banca si mie imi iau direct din salar, dar eu rata am stabilit-o prin contract la inceput cand am facut-o.Asa e normal! Nu inteleg! Doar ai un contract semnat cu banca, nu?