| ackym1 a întrebat:

Bună seara, am luat un credit de la un ifn de 30.000 lei, la care plătesc o data la 4 luni suma de 4.736 lei rata, în februarie am plătit doar 4.500 lei ca atâta aveam în cont, plata o fac doar prin transfer bancar, după care pe 15 Martie am plătit 180 lei, după care am fost terorizat cu telefone sa plătesc restanta, pe data de 29. am fost sunat de 6 ori la rand după care o data am fost sunat pe whatsapp și după mesaj cu " răspunde la telefon", chiar nu aveam telefonul la mine, vineri am plătit și restul de 70 lei, astăzi îmi trimte mesaj de la birou recuperări și datorită faptului ca nu m-am ostenit sa plătesc cei 70 lei am fost raportat la BNR, credeți ca îi legal?

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Plata unui imprumut se face LUNAR, fiindca poti fii executat silit de banca prin judecatorie.
Da, este legal sa fii raportat si executat silit daca nu-ti platesti datoriile.
Ti se scoate masina sau casa la licitatie daca refuzi sa platesti!

| ackym1 explică (pentru Violleta2022):

Doamna nu ați înțeles întrebarea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ackym1):

Ba am inteles-o!

Uite aici intrebarea ta:
"credeți ca îi legal?"

si ti-am raspuns mai sus:
"Da, este legal sa fii raportat si executat silit daca nu-ti platesti datoriile."

| ackym1 explică (pentru Violleta2022):

Datoria ii plătită, doar ca am plăti o data 4.500+ 180 + 70

| Violleta2022 a răspuns (pentru ackym1):

Datoria este de 30.000 lei si tu ai de platit LUNAR cate 4.736 lei rata pe luna, nu cum vrei tu sa o platesti.
Mai ai destul de achitat, deic NU esteplatita datoria deloc si legal poti fi actionat in judecata si executat silit de Judecatorie.

| ackym1 explică (pentru Violleta2022):

Sunt cu ratele la zi, asa am stabilit pin graficul de plata ca rata sa fie de 4.736 lei o data la 4 luni, mai am 3 rate de achitat ce 30.000

| Violleta2022 a răspuns (pentru ackym1):

Evident nu esti cu ratele la zi odata ce ai primit instiintare de inatrziere de plata de care tu nu esti inca constient.
Mergi al banca si discuta asta, ca ai o anumita zi din luna cand plata este scadenta, nu cand vrei tu sa platesti.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Violleta2022):

Doamna, sunteti cam rigida laughing Fiecare raspuns pe care il vad de la dvs.e dat cu nervi. Oare de ce?

| suntserios a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Ehh asa e cand vrei sa pari ca le stii pe toate dar in realitate nu prea intelegi nimic si singura dorinta e sa pari superior nu sa ajuti.

| ackym1 explică (pentru Andreea99911818181):

Doamna nu a înțeles ca eu am plătit nu mai am probleme, ma interesa dacă poate sa ma înscrie în birou de credit

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Dimpotriva, este un raspuns clar si direct, fiindca nu-mi plac lucrurile spuse pe ocolite si nu ajut nimeni daca ma apuc sa-i "cant frumos" o minciuna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E legal. Sa daca aveai 1 leu datorie tot legal era să își recupereze banii... Că tu ai ales cea mai proasta modalitate de a împrumuta bani e deja altă discuție.

| ackym1 explică (pentru suntserios):

Psi ce sa recupereze ca plata a fost făcută. Cei 70 lei i-am transferat pe 31.

| suntserios a răspuns (pentru ackym1):

Pai in contract ce scrie? Cât timp ai voie sa întârzia plata?

Acum nu mai ești datornic că ai platit, dar ai devenit rău platnic și de aia te au raportat.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru ackym1):

Daca te au dat la recuperari ei nu vor sa ti recupereze aia 70 de lei sau cat mai aveai, ci toata suma pe care o mai ai de dat la banca. Astia de la recuperari sunt niste magari, ti ar lua si chilotii de pe tine. Daca a ajuns dosarul tau la ei, vor toata suma deoarece in viziunea lor nu ai respectat contractul si nu le ai dat cati bani ti au cerut deci " stabilirea " de bani la 4 luni a picat.

| ackym1 explică (pentru Andreea99911818181):

Ii departamentul de la banca nu o firma

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru ackym1):

Atunci se va rezolva de la ei. Am crezut ca te au dat la firma de recuperari

Răspuns utilizator avertizat
| ackym1 explică (pentru AlexHazulThau):

Pai am bani, doar ca nu aveam în cont, trebuie sa merg 30 km sa pun bani în cont

| sierra1 a răspuns:

"ca nu m-am ostenit sa plătesc cei 70 lei am fost raportat la BNR, credeți ca îi legal?"

dacă ai intârziat plata și - cum zice colegul mai sus - contractul așa stipulează, da, e corect

| sierra1 a răspuns:

Sfat dezinteresat: fă o refinanțare (alege o BANCĂ cu dobânda rezonabilă) și plătește cât mai rapid ce mai ai la ifn-ul ăla de plată

| Wr3nch a răspuns:

Pai ai semant un contract jupane. Citeste, si acolo o sa vezi daca e legal sau nu si ce pot face.

| ackym1 explică:

Nu am avut niciodată întârziere, am plătit 4.500 lei și 236 restanță