| Duma91 a întrebat:

Va salut. Copilul meu a împlinit luna trecuta 2 ani si am observat ca am primit pe card tot 311 lei alocatia pentru el desi trebuia sa fie 150 lei. Trebuie să anunt eu statul ca copilul a împlinit 2 ani si sa micșorează alocația sau se micșorează automat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Implinirea varstei nu trebuie sa o anunti tu.
Pot fi 3 explicatii: acordarea in aceasta luna este pentru luna anterioara, o greseala a programului sau una a salariatului care se ocupa cu alocatia.
Vezi ce se intampla luna urmatoare.

2 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Vezi luna viitoare ce vine, normal aia ar trebuia sa fie cea redusa.