| ee a întrebat:

Vând niste carti si as dori sa le ofer fara a plati nimic înainte pe baza de contract cu titlu executoriu.

A dori sa stiu daca o comunicare pe email cu atasare ci + alte acte are valoare de contract cu titlu executoriu de exemplu daca dupa ce i dau cartea el se vindeca de boala dar nu îmi mai raspunde, nu ma plateste etc si nu aduce dovezi ca a urmat alt tratament si am convenit ca în acest caz sa plateasca 1000 lei!

Pot angaja un executor judecatoresc deci fara proces care dureaza etc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a fi titlu executoriu contractul trebuie autentificat la un notar public. Ce spui tu are valoare de contract dar nu este titlu executoriu.

| ee explică (pentru Ioandelasal):

Si cat costa o autentificare la notar?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ee):

Pentru contractele privind bunurile mobile se prevede ca stabilirea onorariului se face prin negociere. Cred ca va fi de 1-2% din valoarea prevazuta in contract.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inteleg ca vrei sa vinzi carti electronice.
Pentru a nu se copia si folosi pe mai multe dispozitive sau anulare in caz de neplata, continutul se poate proteja digital. E drept, trebuie si cunostinte de programare, dar poate fi foarte functional si sigur.
In acest caz n-ai nevoie de titlu executoriu, "1" si "0" isi pot face treaba fara batai de cap cu executare silita...

| ee explică (pentru Bula):

Ce inseamna 1" si "0", am primit mesaj ca eu insel oamenii naivi si de aceea doream sa...

| Bula a răspuns (pentru ee):

"1" si "0" sunt cele doua cifre BINARE cu care functioneaza absolut toate echipamentele DIgitale.

| unvecin a răspuns:

N-ar fi mai simplu să vinzi cartea la 1000 lei și să oferi posibilitatea de a fi returnată în 6 luni dacă clientul nu e mulțumit? Mă aștept că e un caz mai frecvent:
- cel în care produsul poate fi returnat de clientul nemulțumit (și eMAG are o politică în privința asta - poți returna în termen de 30 de zile chiar și fără a specifica un motiv)
- eventual adaugi opțiune de plată în rate...
- eventual adaugi și că la returnare nu va primi plata integrală, ci doar 90%.

Pentru că mi se pare foarte complicat să te bazezi pe niște parametri greu de controlat gen:
- dacă omul a respectat ce scria (el va zice da și va fi partea ta să demonstrezi contrariul)
- cât anume din problema lui s-a rezolvat (îți trebuie medici care să urmărească evoluția, probabil spital privat)

Despre ce carte e vorba? Sună curios.