| Elia1307 a întrebat:

Buna ziua!

Am fost notificata de Banca Transilvania, in vederea unui propriri pe salariu, pusa in executie de un anume executor judecatoresc din Ploiesti, eu avand domiciul in alta localitate, fara sa fiu notificat inainte cu o somatie, cu o notificare, cu un titlu executoriu. Am avut un credit la alta banca, iar creditul a fost cesionat catre Kruk Romania de anul trecut. De ce nu s-a ocupat banca respectiva de cazul meu, in asa fel incat sa-si obtina banii creditati? Nu am fost notificat de banca respectiva in niciun fel ca acest credit va ajunge la Kruk. Aceasta firma a preluat creditul meu cu o valoare si au incercat sa-mi faca ''o reducere'' motivand sa platesc toata suma. Notificarea de la Kruk nu a fost cu confirmare de primire. Acum m-am trezit cu aceasta proprire mult mai mare decat suma initiala.
Ce ma sfatuiti sa fac pentru a rezolva aceasta problema, pentru ca eu am de dat niste bani si nu stiu exact unde si cui ii dau, nu am niciun fel de contract, de control asupra lor. Este normal ca aceasta firma Kruk sa perceapa dobanda, avand in vedere ca sunt un simplu SRL? As vrea sa fac contestatie la aceasta proprire si nu stiu cum sa procedez.

Va multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Situatia expusa de tine este destul de incurcata si neclara.
Te sfatuiesc sa vorbesti cu un avocat, prezentand toate actele pe care le ai (incepand cu contractul de credit) si evolutia situatiei in timp si acesta te va sfatui in cunostinta de cauza, respectiv daca merita sau nu sa faci contestatie la executare si cui va trebui sa platesti.
De regula plata se face catre executorul judecatoresc si acesta transmite suma catre creditorul care a infiintat poprirea.

| Violleta2022 a răspuns:

Este normal ca notificarea sa continua suma mult mai mare, pentru ca include cheltuielile de judecata si toate actele întocmite intre fosta companie care te-a creditat si noua comapnie care a preluat datoria.
Firma kruk doar a cumparat datoria ta inclusiv cheltuielile de judecata si acum incaerca sa obtina banii de la tine. Cu dovada judecatoreasca in mana, te-au executat si asa s-a ajuns la banca Transilvania unde aceia au fost notificati sa le dea ce ai tu in cont.
Totul este corect si legal!
Din pacate, ai dovedit ca esti un client neserios care refuza sa-si plateasca datoriile, acum fiind executat silit, pe buna dreptate.
Poti sa faci contestatie, se redeschide procesul si te va costa si mai mult o alta judecata, fiindca nu ai cum sa castigi un proces unde ai datorii mari si continui sa refuzi sa le platesti.

| Elia1307 explică (pentru Violleta2022):

Fato,care cheltuieli de judecata? S-a judecat,cine,cu cine? Banca si kruk? De cand niste camatari cu acte,un SRL, se numeste ''companie''? Care ''dovada judecatoreasca in mana''? nu trebuia sa fiu somat in prealabil, cu executarea silita. Are titlu judiciar o cesiune, sau habar nu ai ce este aia? Mai bine, te abtii, daca nu esti documentata in aceasta speta