| anonim_4396 a întrebat:

Varul meu care nu are permis de conducere a fost oprit de politie și a folosit datele mele personale(CNP, și numele complet) și a scăpat a spus ca nu are la el permisul de conducere și buletin. Iar mie mi-a venit amenda 500 de lei. Deci eu vreau acum sa scap sa se termine totul. Tatăl meu nu mă mai poate ajuta fiindcă m-am certat astăzi cu el.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cere banii de la varul tau, ii spui ca daca nu iti da banii sa platesti amenda vei anunta la politie ca el a condus masina si fapta de a conduce fara permis este infractiune, va avea dosar penal si poate fi condamnat.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Wow...dar cum de are varul tau toate date tale personale?
Stii ca-i caz de dosar pensal sau puscarie?

Eu l-as trantii urat pe varul asta, care se foloseste de datele tale personale... asa ceva este frauda, inselatorie samd.
Nasol rau de tot, ca maine poimaine te trezesti cine stie ce acasa, de care tu habar nu ai.
Socant totusi, cum cineva iti poate folosii datele personale fara ca tu sa ai habar.
Acum, daca tu nu platesti amenda, ori il dai in gat la politie ca ti-a folosit datele personale si a sofat fara permis, ori il pui sa plateasca amenda imediat.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc. Eu vreau sa se termine
Vrea sa știu ca amenda este plătită
Mementan faptul ca m-am certat cu tata nu prea mă mai interesează ce pățește el. Amenda a fost luat pe data de 1 octombrie sau noiembrie 2017.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Neplata amenzii duce la intocmirea unui dosar penal.
Nu stiu ce sfat sa-ti dau, dar este de rau cu tine, mai ales ca varul asta cine stie in ce te-a mai implicat, folosindu-ti datele personale ca sa scape.

In orice caz, tu trebuie sa decizi acum, daca-l declari pe el vinovat sau iei asupra ta vina. Se pare ca tipul este inconstient de fapta facuta.
Mergi si discuta cu un avocat, ca situatia este grava si te trezesti dupa gratii, daca nu actionezi acum corect.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dec nu ii ceri banii varului tau? El ti-a facut amenta, el s-o plateasca!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Amenda a fost luată pe data de 1 octombrie sau noiembrie 2017. Și eu și cu tata am aflat de abia în martie 2018

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Ascunderea unei infractiuni este pedepsita in Romania.Mai pune la socoteala faptul ca poate sa mai comita si alte fraude cunoscandu-ti datele personale.Cantareste bine urmarile pe care le poate avea acest lucru. Oricine merita o a doua sansa, numai sa fie de inteles si varul tau, nu iti dau nici un sfat, de tine depinde ce vei face si de cum secomporta varul tau cu tine.CNP nu-l poti schimba, doar seria si numarul de buletin cand il schimbi, pana atunci esti expus unor alte fapte similare ale varului.