| AlexDorinel a întrebat:

Vi s-ar parea normal daca in octombrie se vor inchide scolile ca anul trecut?

De scoala oricum nimeni nu mai are chef.

In alte tari din vest nu au inchis scolile, dar acolo nu se învață nimic (am prieteni in Italia, Spania și mi-au zis că se mistocareste la școală, nu se învață nimic).

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

"De scoala oricum nimeni nu mai are chef."

De scoala nu a avut niciodata nimeni chef, dar asta nu e un motiv suficient de bun ca sa se inchida.
Scolile ne ofera educatie, una de care copii din Romania chiar au nevoie daca nu vor sa ajunga ca si americanii care spun ca capitala Parisului e Tokyo, sau ca Europa e o tara, sau ca Egipt nu exista, sau ca in Canada nu exista masini, sau ca in Filipine nu exista telefoane mobile, sau ca Romania e in Asia, sau ca Africa se numeste de fapt Europa de sud, sau ca mai nou limba engleza, e de fapt limba americana, sau sa intrebe unde e texas, pe o harta a chinei, sau sa spuna ca Portugalia e in America de sud, nu in Europa, sau sa spuna ca cei din Australia nu vorbesc engleza ci australieneza (orice or fi insemnand aia) sau sa nu stie cate state sunt in propria lor tara sau pe ce data si-au castigat independenta.
O parea America o tara super avansata si dezvoltata economic, dar cand e vorba de sistemul de edicatie, e la pamant, e praf. Aia scot prosti pe banda rulanta.
Doar uite-te la "Stupid things Americans say" pe YT si o sa vezi ce fel de bazaconii pot aia sa scoata pe gura. O sa ajungi sa te dai cu capul de perete la cat de prosti pot fi, si nu e ca la Vax Populi unde se duc aia prin sate uitate de lume si intreaba batranii fara educatie. Astia se duc in America, o tara avansata si se duc prin cele mai mari orase si intreaba oameni cu facultate si tot praf sunt.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru AlexDorinel):

IQ-ul nu poate sa creasca sau sa scada. Creste numarul de oameni prosti si de aia IQ-ul general al planetei scade. O persoana se naste si moare cu acelasi IQ. E ceva genetic, nu e ceva ce poti schimba. E ca si cum spui ca ai grupa de sange B negativ si vrei sa o schimbi in AB. Nu e posibil.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Copii moștenesc inteligenta de la mamă pentru că tatăl e gena recisiva.
Femeile nu mai citesc cărți și nu mai gătesc practic ele nu mai fac nimic.
Și uite așa IQ-ul la copii scade de la generație la generație.

Viața e de rahat.

| Superior a răspuns (pentru Mayhem666):

Scoala romaneasca mi-a oferit un rahat.
Pentru bac tot singur am invatat. La scoala fie aveam un profesor care nu facea nimic cum trebuie dar pretentios, fie unul care face materie de olimpiada, cu mult peste ce imi trebuia la bac si ca sa treci la el trebuia sa faci meditatie.
In plus, aveam laboratoare de chimie si fizica - niciodata nu ne-a dus sa ne arate o reactie sau ceva. Doar dictare, probleme si test din 2 in 2 saptamani. Cand nu imi faceam o tema luam 4, indiferent de motive (mi se spunea "ce treaba mai importanta are un elev in afara sa invete?"). Un coleg odata si-a spart telefonul de 3000 lei la ora de geografie si aia de geogra se lua de el ca de ce nu era atent - cand i-a explicat de ce, a spus "e doar un telefon, esti elev si datoria ta e sa fii atent aici" - asa fanatica era aia ca spunea ca nu ar pleca de la scoala nici daca i-ar lua foc casa! Si asta o spune cineva. care a terminat clasa XII-a cu 9, 20, singura medie de peste 9 din clasa.
Programa e de asemenea umpluta rau - profesorul meu de informatica din a XI-a, un emerit domn pe care il respect si care m-a ajutat sa ma pregatesc la bac, mi-a spus ca pe cand lucra la liceu, a observat ca toti ceilalti profesori sunt niste imbecili si ca scopul guvernului este sa puna la pamant sistemul de sanatate si educatia - astfel avem un popor de oameni prosti care se gandesc doar la a apuca ziua de maine, nu sa prospere ca in alte tari. Abandonul scolar e ceva sustinut, incurajat prin programa foarte incarcata, care iti ocupa si tot timpul de acasa.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru Superior):

Nu am spus ca scoala din Romania, sau sistemul din Romania e neaparat bun, am spus ca, copii din Romania au nevoie de educatie, ca sa nu ajunga prosti ca si americanii.

Răspuns utilizator avertizat
14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Scolile nu se mai inchid, deoarece se incearca o normalizare a lor, cu copii care revin la scoala si invata.

Cat despre chef e invatat, nu a avut niciodata nimeni, de aceea invatamantul este obligatoriu pana in clasa aVIII-a, ca sa nu ramai analfabet. Dupa a VIII-a se mai constientizeaza ( cine are un dram de minte), ca fara liceu si BAC nu au vreo sansa in viata, asadar se chinuie sa termine si un liceu amarat.

Chestia cu mistocareala la scoala este valabila peste tot, in general practicata doar de cei care iau scoala in bataie de joc, dar oricum aia sunt masa neglijabila, ca nu ajung prea departe in viata, fara carte.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns:

In functie de cum va creste numarul de cazuri, nu vad de ce ar fi anormal. De scoala n-a avut nimeni niciodata chef, lol. Doar ca toti se trezesc la 18 ani ca au luat bac-ul sau nu l-au luat, sunt lemn si abia daca leaga doua cuvinte, dar vor salarii de mii de euro. P.S. In alte tari au rata de vaccinare de 65-80%. Vezi cit e la noi.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Din nou, esti stupid si gindesti ca la gradinita. Densitatea populatiei: UK 270 kmp, Romania 80 kmp. De cum nu se duc romanii la medic nici morti nici nu mai aduc aminte.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Si eu ce am zis mai sus? Densitatea populatiei de la ei e mai mare, nu compari aglomeratiile lor urbane cu ale noastre. Asta cu putini oameni pe strazi iar ai scos-o din preputul gindirii. Ai webcamuri live, poti arunca o privire, dar tu nu, batman, ninja. https://www.visitlondon.com/......-of-london