| SchoRom9 a întrebat:

Voi când credeți că se va decriminaliza canabisul în România?

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Canabisul "furajer" cel cu continut ridicat de CBD este legal si se si comercializeaza ca si aliment. Cel cu continut ridicat de THC este inca ilegal. Dar cum guvernul se pare ca incearca sa fie "cool" si sa se modeleze pe stilul american, cum si toata europa incepe usurel atunci cred ca o sa se ajunga si la asta curand. Eu cred ca trebuie sa se mai schimbe niste generatii de parlamentari care au uitat sa-si puna costumele la naftalina. Sa se schimbe mentalitatea asta proasta de roman post-comunist de a profita si de nu a face ceva pentru comunitate. Sunt X numar de studii care s-au facut si au demonstrat beneficiile CBD-ului si THC-ului in diferite probleme medicale dar binenteles ca asta nu conteaza cand mentalitatea de topor e tot acolo.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai avem 50ani de schimbat mentalități până să fim capabili sa ne controlam că să poată fi legalizate anume chestii la noi.

| mihai69 a răspuns:

Imediat după legalizarea căsătoriilor între persoane de același sex.

| relian a răspuns:

E cea mai mare timpenie.Dar daca sar legaliza,ar trebui ca legea sa fie clara, nu folosesti deloc in public, eu nu-s obligat sati miros tie sconcsii laughing nu-s curios sa miros rahatul tau de iarba, nici pe strada,nici nicaeri.
Este ca si cum ai merge pe strada cu masina de scos rahat si arunci pe afara laughing tiar place sa mirosi rahat? Ei nici mie nu imi place sati miros rahatu de iarba.
De fapt sa stii ca in tarile undei legal, nu ai voie sa fumezi ope strada, nicaeri in locuri publice,, tragi la tine acasa pana iti vine rau,sau adormi laughing
Din partea mea,eu as legaliza orice drog,sa ia care doreste cit poate duce.
Dar inainte de asta as da lege,care ajkunge la sital si e drogat,sa isi plateasca spitalul,tot ce i se face.
Care nu are bani,aruncat in sant,tras pamint peste el,trecut mai departe la urmatoarea victima laughing

Cam asa ar trebuie sa se procedeze,nu vad de ce oamenii normali trebuie sai suporte financiar si comportamental pe indivizii astia, aia is bani irositi, la fel ca si pentru alcoolici, bani irositi din banu public si pentru ce? Eu nu am vazut alcoolic sa se lase de beutura, nici drogat sa se abtina de la droguri, asa ca le dam sai saturam, de fapt sai eliminam, se vor elimina ei singuri, or sa se cearna cumva populatia in felul asta.
Este si asta o metoda dea reduce din populatie. Oare astia care tot bagau ca sintem prea multi, uite o idee buna laughing poate sa o aplice, odata ce spui omului in fata ca de n-are bani nul ajuti, ala stie cel asteapta, lumea de dincolo laughing

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Daca statul român nu face profit din cannabis nu se va decriminaliza niciodată.
Aici sunt mai multe interese care nu ar vrea legalizarea canabisului, un ex ar fi industria farmaceutica.

| CosminHaarp a răspuns (pentru LordCristobal):

Nu prea ai habar despre ce vorbesti. E fix invers. Statul cel mai probabil va suprataxa si impozita industria in moduri in care nici nu-ti poti imagina. Matematic, ar fi o decizie extrem de benefica pentru bugetul statului, dar in realitate, sunt multe alte lucruri ce impiedica legalizarea consumului. Riscurile asupra populatie sunt imense. Industria farmaceutica are deja un procent din piata, si intr-un sens si monopol la momentul actual, deci probabil vor creste pur si simplu importurile. In cel mai rau caz, si-l pastreaza, nu il pierde.

| Vântulalb a răspuns:

De ce? Poate inlocui painea?

| Holiday a răspuns (pentru Vântulalb):

De ce ar trebui s-o inlocuiasca?!?