| alexcuamare123 a întrebat:

Canabisul ar trebui legalizat in Romania? Daca da, de la ce varsta?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Da, părerea mea e că ar trebui legalizat. Comparând cu alcoolul de exemplu, canabisul este un drog mai sigur și are și efecte benefice. Ar trebui permis consumul după 18 ani.

8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ar trebui legalizat, cine vrea sa ia, cine nu, sa nu ia, e liber omu sa aleaga.
Dupa majorat ar trebui sa ai dreptul sa iei.

| mentholinks a răspuns:

Nimic nu ar trebui sa fie ilegal.

| CIaudiu a răspuns:

Nu! Inca nu suntem o tara atat de dezvoltata si educata incat sa ne putem asuma acest risc. Si chiar daca am fi, tot n-as vedea un motiv suficient de mare pentru care sa se legalizeze. Parerea mea este ca ar putea fi legalizat doar in cadrul spitalelor sub forma de prescriptie.
Daca legalizezi drogul asta intr-o tara plina de analfabeti carora le e frica sa se informeze pentru orice lucru, clar se vor droga intr-un numar extrem de mare. Pe langa ca suntem analfabeti, prosti, hoti, violatori etc, vrei sa fim si drogati?

| DarthNiger a răspuns:

Asa cum a spus si Claudiu, suntem o tara foarte inapoiata din toate punctele de vedere si nu cred ca Romania e pregatita pentru asa ceva. Traim intr-o tara in care multi cred ca pandemia nu exista, virusul e o minciuna iar vaccinul are ca rol controlul populatiei.
Legalizarea canabisului inseamna si un set de legi, bine pus la punct care sa puna frana abuzurilor care pot aparea, abuzuri de orice fel care includ canabisul, iar politicienii nostri la capitolul legi sunt complet amatori.
Plus ca, canabisul este ceva relativ nou in Romania, multi oameni nici nu auzit de el dar sa si consume iar cei care au auzit, doar au auzit si atat fara sa cunoasca alte informatii.

| EcceHomo a răspuns:

Da, să se legalizeze. De la ce vârstă? La vârsta canabisului te referi? Pai na, după 8 luni îl poți fuma.

| cepIm a răspuns:

Da, si toata productia sa ti-o bagam tie pe gât!