| kevin9 a întrebat:

Care este adevaratul motiv pentru care nu se legalizeaza canabisul in Romania?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu suntem o tara cu persoane care au o responsabilitate si educatie sa putem gestiona legalizarea drogurilor.

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Multe tari nu legalizeaza cannabisul, din diferite motive.
In principiu, daca l-am legaliza, s-ar umple de drogati. Mucosii aia pe care ii vezi mereu la pariuri sportive, daca s-ar legaliza Maria, si-ar permite-o si ei, si ar fi mai praf decat sunt acum.
Toti aurolacii ar avea acces la ea, si ne-am umple de votanti PSD. Adica, poate ar ajunge chiar majoritari.
Cei care beau acum Mona de ajutorul social, si-ar permite Maria. Si am ajunge nasol, zic eu.
Acum au acces doar cei care mai invart vreo 2 lei.

Bineinteles, ar fi si multe avantaje, unul frumos ar fi moartea de foame a dealerilor, si a tuturor retelelor care se ocupa cu comercializarea substantei in prezent. Dar si aici e un dezavantaj, ca s-au invatat sa traiasca din rahaturi, si e posibil sa o dea pe trafic de carne vie, de exemplu.

| Wr3nch a răspuns:

Asta le mai lipseste la romani, weed. Nu vezi ce caterinca e in ultimele zile de la corona? Iti dai seama ce ar face aceiasi oameni daca ar fi fumati? laughing)

| RoCkKiD a răspuns:

Nu e o chestie care tine de guvernanti sau de legi, este, la fel ca in multe alte cazuri, o problema de educatie.

Multi dintre voi nu intelegeti nivelul de educatie al romanului mediu, care poate nici nu stie care e capitala tarii sau cum se numeste continentul pe care se afla. In situatia asta, edident ca parerea pe care o aud de la o autoritate cu privire la ceva o sa primeze pentru ca nu-s in stare sa dezvolte o parere proprie bazata pe cercetare individuala. Daca li s-a zis ca e rea ei asta cred.

| mudokins78 a răspuns:

Meah,..Noi suntem cu berea si vinul bro! Daca mai bagam in meniu si weed-ul, se duce dracu hardughia!

| FreddieM a răspuns:

Considerand efectele si durata efectelor colaterale, stari euforice si halucinogene, dificultati ale concentrarii si ale coordinarii miscarilor, efecte secundare asupra placerii, a memoriei si a perceptiei timpului, nu cred ca e un secret de ce nu sunt legalizate.
Pace si SANATATE

| Dandinelle a răspuns:

Se fac pasi spre legalizarea canabisului pentru uz medical https://www.mediafax.ro/......t-18619600
Aceeasi intrebare ar fi si pentru celelalte tari din blocul comunist. In multe tari vestice ori e de-criminalizat consumul ori e putin sanctionat. Multe state din SUA au deja pusa la punct industria de productie si o duc super bine, nivelul de infractiune a scazut la minim si tot asa.

Răspuns utilizator avertizat