| guvernatorul a întrebat:

Votati sau nu la europarlamentare? De ce?

Răspuns Câştigător
| CrucifiedCountess a răspuns:

Nu.De ce?
Stau in Bucuresti.Am buletin de Dambovita.Trebuie sa ma duc unde am buletinul, deci trebuie sa iau maxi-taxi. Dus-intors face 40ron! Astia ce-mi dau mie ca eu sa cheltui 40ron pentru ei?

168 răspunsuri:
| buburutza a răspuns:

Eu votez! Este dreptul meu legal. Nu ti se pare normal, guvernatorule?

| Barajag a răspuns:

Da votam, dar daca cel pe care il votam, ne fura si mai mult decat cei de dinainte...multe schimbari nu am vazut de la nici unul,,,, aaaa, poate si-au schimbat ei ceva pe la case, etclaughing

| Sara a răspuns:

Da, este un drept constitutional a unei societati democratice.

| piticu21 a răspuns:

Da

| Princessee a răspuns:

Nu cred. Dupa parerea mea nu merita niciunul.

| tukhey23 a răspuns:

NU.De ce? Pt. ca ''traim'' intr-o tara fara principi, fara un tel anume.Prefer sa stau acasa, uitandu-ma la tv... cum uni isi fac ''campanie'' pe banii mei.Tot nu fac nimic daca votez. Oricum cu sau cu votul meu. alegerile sunt aranjate happy

| sebastian_2565 a răspuns:

Nu! ma duc la vot pentru. ca nu vreau sa fiu partas la furaciunile pe care ulterior le vor executa castigatorii pentru a recupera banii pe ca re i-au bagat in alegeri si...chiar daca as incerca sa ma duc pe cine sa aleg? pe "editeze o fraza" sau fosti securistii, bleah...:-&.

| baba a răspuns:

DA! Votez, pentru că e primul meu vot şi sunt entuziasmată.
Voi lua un pix cu mine, voi desena o căsuţă nouă, în care voi scrie "nimeni". Acolo va sta ştampila.
Ştiu că nu-mi vor număra votul şi că nu voi schimba nimic, însă mă va face să mă simt bine.

| Bianca26bb a răspuns:

Eu nu, ca-s minor(ik) si nu pot. Insa, daca as fi mare, POATE as vota...De ce? Pentru ca nu mi-ar placea ca prietenii sa ma intrebe: de ce nu ai votat tonguehee hee. Si nu numai de astahappy, dar va fi dreptul meu.

| stardeea a răspuns:

Nu, pai nu am pe cine.

| claudya a răspuns:

Merg la vot, da nu stiu cu cine votez...

| maya_4030 a răspuns:

Nu, pentru. ca nu vreau s-o vad si pe Baseasca aia mica, destul ca-l vad pe tatasau, sa mai spuna si aia "sa traiti bine"?

| ilie a răspuns:

Nu ca martor al lui IEHOVA am votat cu ISUS asa ca din punct de vedere politic sunt neutru, deoarece nici un guvern nu v- aputea satsface in totalitate nevoile omenirii.

| silvio a răspuns:

Normal ca NU!
In tara asta, daca votezi, e ca si cum i-ai da girul unui hot sa iti bage vastul in portofel...
Ce reiese din raspunsurile la aceasta intrebare-sondaj? Ca majoritatea se c... pe clasa politica...

| Simon_7286 a răspuns:

De ce votez:
1. Este un drept pe care inca nu mi l-a luat statul roman;
2.Ma voi hotara la urna pe cine votez. Voi vota un nume ce mi se va parea mai putin patat;
3. Daca ar merge la vot mai multi cetateni poate politicienii corupti si neseriosi ar lua in seama mai mult pe cei ce-i voteaza si pote ar deveni mai decenti si seriosi, poate intimidati ca la urmatorul scrutin vor da seama de incompetenta lor, sau reaua credinta si-ar schimba atitudinea.
4.in felul acesta ma simt indreptatit sa intreb pe un candidat sau ales local ce face cu soarta mea. Chiar de n-a fost el alesul meu in ultima instanta ma reprezinta.
Este de ajuns?

| Simon_7286 a răspuns:

Am trimis si eu astazi un raspuns la intrebare de ce aparu? era total pertinentsimlavtem

| petrovici2002 a răspuns:

Nu.Clasa politica dela noi a reusit in20ani sa ne faca sa ne fie lehamite de tot ce se intimpla in politica noastra.Merita sa mergi la vot, ai o satisfactie, vezi ceva implinidu, se din promisiunile electorale.NU.In plus pentru. noi parlamentul Europei este ceva f. departe si nu percepem hotaririle lui decit prin prisma scuzelor, Asa a hotarit C. E., si atunci nf. multi cetateni se intreba de ce sa merg la vot.

| rodica_6923 a răspuns:

Nu merg la vot, nu am pentru ce sa votez, in primul rand nu am incredere in nimeni pentru ca nimeni na facut nimic pentru noi oameni, pensionari, pentru sanatate si mai ales pentru invatamant, toti care sunt in conducere sunt pentru interesul lor de a jecmani poporu.

| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Nu. Nu am mai votat de ani de zile, si pana nu vad ALTI oameni care candideaza nu o sa merg. Pai are cineva grija mea dupa ce ajung in scaunele lor? Nu! Si nu, nu-mi pierd dreptul de a comenta daca nu votez.

| casperboyy a răspuns:

Votez daca inca mai e faza aia cu vot de protest sau ceva de genul parca a fost la ultimele alegeri.

| ioana_5498 a răspuns:

As vota dar daca as avea pe cine, dar cum nici unu' nu-mi inspira nici un gram de incredere...prefer sa nu ma deranjez.
Dar, ca de obicei la noi se va vota din ura…daca se va vota! Si desigur…polarizat, pro sau contra Basescu

| stefygirl a răspuns:

Nu ptc. n-am chef

| videoblog a răspuns:

Poate nu, asta pentru ca votez degeaba. adica, desi eu am o optiune la vot, smenarii astia de politicieni isi fac combinatuule cum vor ei, chiar daca putin inainte se impuscau intre ei.

| dani9354 a răspuns:

Nu nu votez! pentru ca nu ma aleg decat cu timpul pierdut si chiar nu vreau sa aleg niste mincinosi care doar in preajma alegerilor promit dupa aceea se rasfata pe bani poporului.

| silvia_2359 a răspuns:

Da, am sa merg si de data asta la vot. E un derept pe care il avem si mereu am sperat ca se va schimba ceva in bine in tara asta.Nu stiu daca votul meu ajuta la ceva, dar pe mine ma ajuta, macar moral, daca altfel nu. Daca suntem toti indiferenti, nu ajutam cu nimic tarisoara asta.Toti dam vina pe toti, dar nimeni nu pune osul la treba. Din cer nu o sa ne pice nimic, din pacate.Sunt prea multe de spus, si nu cred ca intereseaza pe cineva cu adevarat, din pacate.

| MagicHead a răspuns:

Haha hai ca asta a fost tare.

1 Dc sa votez pentru ce?
2 EI ce fac pentru mine?
3 Uita de noi si fura pentru ei si dorm pe fotolii prezidentiale
4 Da-i in... happy

| kitiku a răspuns:

Nu. pentru. ca toti sunt niste mincinosi

| danasang a răspuns:

Nu votez, pentru ca am decis ca nu mai mai duc la vot... cel putin cateva tururi de alegeri de acum incolo. m-am saturat de ei. aceleasi figuri, aceleasi vorbe, ambalate altfel, sau nici macar...aceleasi grimase, ranjete. si pe urma, nimic care sa se intample bun in tara asta.
ei, cei pe care ii votam la fiecare patru ani, indiferent de culoarea politica, legifereaza, prin propriul comportament, nerespectarea legii. si mie, ca cetatean obisnuit, nu-mi ramane decat sa ...schimb canalul la televizor ori de cate ori vad vreunul, si sa ma descurc in hatisul de legi, ordonante, norme, hotarari de guvern care nu fac decat sa-mi inaspreasca viata de zi cu zi.
votand pe oricare dintre ei am senzatia ca-mi dau acordul sa fiu pacalita, mintita, inselata.

| copilu a răspuns:

NU... politicienii romani nu merita... nici macar 1 minut din viata mea, pentru astfel d oameni care nu au facut nimic bun in ultimi 20 d ani pentru tara si pentru oameni si nu cred ca vor face ceva nici in urmatorii 20 .bine poate inca cateva vile si cateva masini pentru noii alesi.

| prettyodd a răspuns:

Nu. Nu am inca varsta legala puppy dog eyes.
Oricum as vota. La o adica e dreptul meu si face parte din datoria mea de cetatean sa imi exercit drepturile. happy