| Mihai4455 a întrebat:

Ce votați la europarlamentare? USR, Alternativa Dreaptă, PNL, PSD?

Răspuns Câştigător
| LupusDei1993 a răspuns:

Alternativa Dreapta

67 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Orice in afara de PSD.

| T0T a răspuns (pentru darrio2007):

Te aștepți la ceea ce te aștepți de la mari oameni de știință care și-au pus problema pe care ai adus-o în discuție- aia cu zarurile (nu am inventat-o eu, nu are rost să discut cu tine profunzimea filosofică și științifică a întrebării, că ne abatem aiurea de la subiect). Știi cum e, ai nevoie de puțină maturitate ca să recunoști că nu ești îndeajuns de matur. Anii nu se numără ca puncte bonus la maturitatea dumitale, însă anii ăia ar fi trebuit să ajute ceva mai mult.

| darrio2007 a răspuns (pentru T0T):

Degeaba anii ăia incearca sa ajute, asa cum spui, daca se loveste de ignoranta si orgoliul, de multe ori fals, al unora ca tine. Nu o lua ca pe o jignire.
E timpul sa inchei aici discutia. Am altele mai importante de facut.

suntserios
| suntserios a răspuns:

USR+ singura alternativa de bun simt in momentul asta. Nu stiu ce performante vor avea, dar macar va exista un pic de bun simt si educatie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Votez UDMR. Este ca și cum ai vota cu toate de o dată.
Ei vor susține pe acele partide care le fac lor jocul, indiferent de orientarea politică.
Astfel voi lua parte de fiecare dată la luarea deciziilor importante pentru România ( și Ungaria, de o potrivă) alături de echipa politică învingătoare.

| T0T a răspuns:

Nu votez nimic. Votul e neimportant. Orice ai vota, planurile sunt făcute. Cred că am avut destulă democrație pentru a vedea că lucrurile oricum nu se vor schimba în modul în care vrea plebea.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru T0T):

Atunci stai acasa si lasa-i pe mosi si babe sa voteze psd sau usr si dupa copiii tai devin transexuali neutri.

| suntserios a răspuns (pentru T0T):

Adevarul e ca ne meritam soarta. Cu mentalitati din astea de 2 lei nici nu meritam alt guvern decat cel de acum sa ne conduca.

| darrio2007 a răspuns (pentru T0T):

Cu ăstia care gandesc ca tine, am ajuns in halul in care suntem. Pentru ca nu ne folosim dreptul, respectat prin Constitutie.
Hang your self!

| T0T a răspuns (pentru darrio2007):

Dreptul ăsta s-a exercitat în toate direcțiile. Eu cred că suntem aici din cauza ăstora ca tine care împrăștie ură și sunt extremiști.

| T0T a răspuns (pentru LupusDei1993):

S-a băgat mult prea mult mixerul în mentalitatea ta ca să mai am ceva de comentat. Totuși îmi dă satisfacție să văd că votanții ăștia care își tot exercită drepturile și dau vina doar pe un partid pentru presupusele rele din viața lor sunt și cei mai agresivi, își exercită cel mai mult slăbiciunile interioare. Pe lângă asta intoleranța e o slăbiciune psihică.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru T0T):

Numai o revolutie sangeroasa in parlament ne mai poate salva tara de tradatori si ((ei)).

| suntserios a răspuns (pentru T0T):

"dau vina doar pe un partid pentru presupusele rele din viața lor sunt "

Clar e vina noastra ca nu avem autostrazi, spitale curate si un buget votat la 1 martie

| T0T a răspuns (pentru suntserios):

Nu a fost doar un partid la guvernare în timpul ăsta. Cum am spus, votul a fost exercitat în toate direcțiile. Astea de care vorbești tu au apărut cu aceeași rată. De fapt votul în sine nu e niciun fel de exercitare a libertății. E cum te-aș pune să alegi dintre un dop și un capac de pix și tu crezi că decizia ta va conta și va schimba radical ceva. Trăiești într-o iluzie tu mare războinic al luminii care încearcă să mă facă să votez cu ce ar crede el că e bine (nebazându-se pe nimic concret)

| suntserios a răspuns (pentru T0T):

In 30 ani, doar 3 premieri independenti au fost. In rest guvernarea a fost impartita intre PSD si PNL/PDL cu o pondere mare spre PSD. E destul de simplu.

Votul conteaza, drept dovada ca pana acum au votat toti cei care au fost cumparati pe o sticla de ulei si promisiuni false. Nu e ca si cum PSD ar fi avut in sondaje 10% si brusc au iesit cu 45%.
Nu e ca si cum nu ai fi auzit pe nimeni ca voteaza psd si brusc au luat 45%.

Si fii atent, eu nu te am pus sa votezi ce vreau eu, ti am zis doar ca trebuie sa votezi la alegerile parlamentare, locale si prezidentiale

| T0T a răspuns (pentru suntserios):

Păi și ăia care au votat pentru o sticlă de ulei, au votat. Nu mai bine, din punctul ăsta de vedere, stăteau acasă?

| suntserios a răspuns (pentru T0T):

Ok, am crezut ca poate daca ai acces la internet si esti asa vehement esti un pic mai informat si poti vota dupa propria constiinta nu dupa cadourile primite de la un partid. Daca te bagi in aceeasi oala cu aia care primesc o sticla de ulei, atunci, ai dreptate, mai bine stai acasa.

| T0T a răspuns (pentru suntserios):

Deci până la urmă concluzia mea era reală, e ok să votezi atâta timp cât o faci cu cine „trebuie".

| suntserios a răspuns (pentru T0T):

Nu ai inteles nimic, ceea ce ma face sa ma bucur ca stai acasa.

| darrio2007 a răspuns (pentru T0T):

Esti imatur, baiete. Habar n-ai ce inseamna extremism in acest caz. Eu votez, asa cum am scris dar tu iti bagi capul in nisip precum strutul. Si vrei sa fie bine in tară.
La ce te poti astepta de la unul care intreaba daca Dumnezeu joaca zaruri?
Esti jalnic.

| T0T a răspuns (pentru suntserios):

Sper să fie mai mulți din ăștia ca mine care nu înțeleg și care vor sta acasă. Așa se vor duce doar cei foarte informați și vor vota ce trebuie. Rezultatul pentru mine e unul previzibil, dar poate avem o surpriză.

| AC4S4 a răspuns (pentru T0T):

De ce in alte tari votul e important? Doar in tarile needucate nu este important.
Lucrurile sunt simple. Vrei o tara corupta, votezi un partid corupt. Vrei o tara conservatoare, votezi un partid conservator. Tara liberala-partid liberal.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru T0T):

Nu, desteptule, se duc in masa aia care nu inteleg, nu le pasa, dar voteaza cu cine le da un 50 RON si un mic si-o bere!

| AC4S4 a răspuns (pentru T0T):

Tu pleci de la premisa ca toate partidele sunt acelasi lucru, ceea ce e fals.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

Stai asa, ca la noi NU EXISTA DIRECTII! Pnl-ul e o cloaca de corupti cu citiva naivi foarte competenti pe ici-colo care ii ridica in ochii multora. Psd-ul nu e de stinga! Si tot asa...

| T0T a răspuns (pentru AC4S4):

De fapt este presupus important, ca și în țara noastră. Precum vezi și aici marea majoritatea crede asta. Liberalii au fost și ei la conducere și nu au făcut mare lucru, pe lângă ce au distrus. Mai pe scurt, nimic nu s-a schimbat prea mult. Și pentru mine e foarte simplu. Unele țări sunt peste alte țări și nu deoarece ăia sunt mai inteligenți și votează cu cine ar trebui. Și ei sunt tot oameni. Dacă privim lucrurile din punct de vedere naționalist putem doar să ridicăm bariere. Circumstanțele sunt mai profunde și nu se reduc la un simplu vot. Am fost un stat mic și înainte să intrăm în democrație și înainte să existe noțiunea de vot. Majoritatea puterilor și-au păstrat statutul. Multe și l-au pierdut în urma războaielor. Eu am o viziune ceva mai globalistă și cred că putem evolua doar împreună, indiferent de stat, cultură, trebuie să evoluăm ca umanitate. Pe scurt diferențierile astea pe care eu nu le consider o vină directă a poporului (nu sunt de acord să se spună că un popor e mai slab sau mai prost ca altul) nu reprezintă un sistem pe care eu îl pot susține în întregime. E mai bine ca înainte dar mai e mult până să evoluăm. Vrei să schimbi ceva? Te lupți să ajungi în politică, să conduci. Plebea nu și-a câștigat singură dreptul la vot, i-a fost acordat de către cei care au încercat să devină lideri sau cei care s-au născut în niște familii norocoase și au avut posibilități. Votul oricum e dictat de către tembelizor și Facebook. Schimbarea stă în conducere. Opțiunile curente de conducere au fost exercitate deja în această perioadă democratică pe care am trăit-o. Niciuna nu m-a convins. Deci e foarte simplu. M-am plictisit să îmi tot justific opțiunea față de oameni care cred că își exercită libertățile însă nu acceptă modul în care și le exercită și ceilalți (mulți fiind chiar agresivi - oameni cu adevărat liberi, ce să zic). Ăsta nu e un mod liberalist de gândire. Dar uneori încercăm să pudrăm jegul ca să pară curat. Nu mai continui pe subiect. M-am plictisit.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Singura optiune valida, USR-PLUS.
@IBlackBox: Tare mi-ar place sa fiu presedinte la tine la asociatie sa fac sedinta cu 3 oameni din 100 si sa hotarim o taxa lunara de 200 RON/apartament ca sa avem de protocol si indemnizatie lunara membrii din comitet. E legal, imoral, si perfect posibil. De ce? Fiindca "votul e neimportant" de aia.
@Mircea08: Prietene, tu daca faci un pocinog recunosti sau incerci sa o dregi? Preferi salariul de 500 RON din care sa te descurci, sau 700 RON si preturi duble? https://adevarul.ro/......index.html

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E prea greu sa explici inflatia unor votanti si de unde vin banii de salarii si pensii de la buget.
E greu sa explici cuiva ca daca salariu ii ramane la fel ca anul trecut dar banii se investesc in autostrazi s ar putea ca ouale sa se ieftineasca ca ajung in 3 ore la supermarket nu in 10 ore.
E greu sa explici cuiva ca daca pensia ramana la fel e posibil sa plateasca mai putin la intretinere pentru ca se investeste in tevile de la RADET si se chletuie mai putin cu producere de energie.
E greu sa explici cuiva ca daca salariul ramane la fel e posibil sa scada pretul benzinei pentru ca nu mareste guvernul acciza ca au bani sa iti plateasca datoriile.

| T0T a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Păi procentul e cam real și la nivel național. Nici 1 din 1000 nu poți să delimitezi clasa politică(care ia decizii) cu plebea. Normal că deciziile pe care le iau ei(oricine ar fi) sunt cât mai favorabile în interesul lor și al altora. Însă deciziile se păstrează în limite de frica unei răscoale. Dacă se răscoală ăștia, cine o să mai le asigure lor banii? Ți se pare că pe termen scurt e bine, însă pe termen lung ajung tot acolo unde își doresc. Diferența dintre săraci și bogați este într-o continuă creștere în capitalism și ăsta e un fapt. Ăștia ce ne conduc nu-s analfabeții pe care îi vezi pe rețelele sociale sau la tv, sunt inteligenți. Dacă iei decizii pripite și rapide, ai de pierdut. Însă dacă manipulezi plebea ai chiar mai mult de câștigat, îți câștigi sclavi ce se încadrează în legalitate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru T0T):

Daca am avea discutia asta fata in fata, ti-as da o palma. Cunosc oameni care fac/au facut politica/administratie si EXCELEAZA fara a avea nevoie de spagi/pensii speciale/alte mizerii. Plebea aia are o putere reala pe care multi o ignora. Ai net, ai ong-uri, ai o gramada de mecanisme. Important e SA VREI sa participi la schimbare.

| Frank51 a răspuns:

Voturile sunt confidentiale. Daca spui public ce votezi esti o tinta vie.

Greseala oamenilor este ca judeca votul altora pe baza cunostintelor lor(care de cele mai multe ori sunt extrem extrem de eronate), si incep certuri inutile.

Important este ca de data asta avem de unde alege atat la europarlamentare, la guvernare, cat si la prezidentiale. Nu mai avem nici-o scuza acum! Nici cea cu "toti sunt la fel", patetica!

| aXy99 a răspuns:

Voi vota USR-PLUS.
Prea multe majuscule.

| SG1995 a răspuns:

Dacă e posibil, Demos, dacă nu, USR.

| Plato a răspuns:

USR+Plus cel mai probabil.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu votez nimic pentru ca viata e de rahat in Romania, aici nu esti altceva decat o furnica ce trebuie zdrobita de societatea bolnava in care traim aici nu contezi ca om.
Oamenii in Romania traiec cu un singur scop sa o su+ga la rece si sa primeasca mu+ie de la GUVERN simplu spus suntem prostii potriviti in locul potrivit adica intr-un singur cuvant suntem niste SCLAVI atat in RO cat si in Occident forever:

Lupta vieţii

Copiii nu-nţeleg ce vor:
A plânge-i cuminţia lor.

Dar lucrul cel mai laş în lume
E un bărbat tânguitor.

Nimic nu-i mai de râs ca plânsul
În ochii unui luptător.

O luptă-i viaţa; deci te luptă
Cu dragoste de ea, cu dor.

Pe seama cui? Eşti un nemernic
Când n-ai un ţel hotărâtor.

Tu ai pe-ai tăi! De n-ai pe nimeni,
Te lupţi pe seama tuturor.

E tragedie nălţătoare
Când, biruiţi, oştenii mor,

Dar sunt eroi de epopee
Când braţul li-e biruitor.

Comediant e cel ce plânge,
Şi-i un neom, că-i dezertor.

Oricare-ar fi sfârşitul luptei,
Să stai luptând, căci eşti dator.

Trăiesc acei ce vreau să lupte;
Iar cei fricoşi se plâng şi mor.

De-i vezi murind, să-i laşi să moară,
Căci moartea e menirea lor.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Mihai4455 uitate la acest video si asculta ce spune la 0:27 in colo https://www.youtube.com/watch?v=ybiRF-IVqh8 au avut dreptate.

| AC4S4 a răspuns:

PSD este cunoscut drept partidul cel mai corupt si urat din tara. Nu cred ca ar trebui sa mai castige alegerile in viitor daca nu se schimba oamenii din el.
ALDE imi pare un mic partid care ajuta PSD-ul sa aiba majoritate. Cade PSD-ul, cade si ALDE.
UDMR cred ca nu ar mai trebui votat. Ei pur si simplu se ataseaza de tabara cu mai multe mandate din parlament. Oricum nu prea avem ce face cu UDMR, majoritatea maghiarilor doar asta voteaza.
PNL este cunoscut ca principala opozitie, totusi au si ei destule cazuri de coruptie, nu la fel de multe ca PSD totusi. Nu sunt foarte hotarati ce ideologie au, au si probleme interne.
USR este cunoscut ca un partid necorupt, asa si pare a fi. Dar, de cand este Dan Barna lider s-a orientat complet catre latura progresista, stangista si cu o tenta anti-crestina. Pe liste vor fi USR-PLUS.
PMP este cunoscut datorita imaginii lui Traian Basescu. Este un partid cu elemente crestin-conservatoare. Se leaga de acest partid si nume precum Elena Udrea, ceea ce nu-i avantajeaza.
AD (alternativa dreapta) este o alianta mai putin cunoscuta. Are o politica economica liberala si social crestin-conservatoare. Nu are elemente de coruptie in cadrul ei.

Eu voi vota cu AD (Alternativa Dreapta). Daca nu vor reusi sa stranga semnaturi pentru a fi pe lista, voi vota cu PMP sau PNL cel mai probabil.
Dintre toate partidele mentionate mai sus, daca nu se voteaza cu PSD-ALDE-UDMR e bine.

| Mircea08 a răspuns:

Am o ciuda pe PSD de nu va imaginati, si asta pentru faptul ca sunt la putere si nu rezolva problemele tarii, sau le rezolva cu incetinitorul. Cu toate aceste sunt obligat sa merg la vot si sa-i votez ca nu am pe cine altcineva. Macar PSD nu zice ca nu sunt bani, a marit salariile si pensiile in pofida faptului ca altii ziceau ca daca fac asta o sa distruga economia.

| AC4S4 a răspuns (pentru Mircea08):

O sa fie multe aliante si partide inscrise. Nu poti sa spui ca e singurul.
Or fi marit ei pensii si salarii, dar se traieste mai bine? Lucrurile sunt tot mai scumpe, salariu mare - produse scumpe e tot una cu salariu mic - produse ieftine.

| Mircea08 a răspuns (pentru AC4S4):

Eu ti-am spus parerea mea. E adevarat ca au crescut preturile cu vreo 2% dar salariile au crescut cu 70%. Numai daca ai invatat matematica de la #Rezist poti spune ca preturile au crescut mai mult decat salariile.

| AC4S4 a răspuns (pentru Mircea08):

Nu simpatizez deloc miscarea #Rezist.

| XYZ02 a răspuns (pentru Mircea08):

Alegi banii in defavoarea natiunii?(ceea ce recunosti singur)
Cum i-a cumparat pe unii o sticla de ulei asa te cumpara si pe tine 200Ron. Felicitari!
Cu oameni ca tine nu te intreba de ce exista 5 milioane de romani plecati din tara.

Nu ma intereseaza pe cine votezi, dar sa spui ca votezi pe cineva ce iti ofera un salariu mai bun in ciuda faptului ca este incompetent mi se pare patetic

| Mircea08 a răspuns (pentru XYZ02):

Natiunea este facuta din oameni, iar daca oamenii o duc mai bine inseamna ca NATIUNEA o duce mai bine. Cei care au plecat din tara au plecat ca sa castige bani mai multi decat in tara, nu au plecat ca nu mai puteau de patrioti ce erau si nici pentru faptul ca am votat eu altfel decat ar fi vrut ei.
In democratie majoritatea are castig de cauza - cum iti explici ca cei nestiutori care au votat PSD, au invatat asta mai repede decat cei destepti, cei care desi au un IQ la max nu se descurca sa traiasca in tara?
Nu am nimic cu cei care au plecat, am si eu rude si prieteni care au plecat, dar nu le plang de mila pentru ca nu am de ce. Oamenii au plecatsa faca bani si asta fac!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ținând cont că nu vreau să câștige absolut orice ar fi EPP-ul, aș merge pe PES, dar nu prea merită deloc reprezentantul PES-ului la noi pentru ce s-a întâmplat mai ales de la 1 ianuarie încoace.
Așadar, ori nu merg, ori votez un independent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"In niciun caz PNL". Ce să-ți povestesc!

In anii ăștia de când e PSD-ul la putere s-a făcut ciuciu schimbări. Niciun partid, dar NICIUN partid nu a încercat sa facă vreo schimbare. NIMENI nu a luat atitudine.

Sunteți cumva atât de inapți și închiși la cap ca sa nu vedeți mârlaniile din țara asta? Ca toate partidele când ajung la putere se folosesc de forțele militare, jandarmi etc. ca sa diminueze "ieșirile" voastre la palat cu pancarde cu tot?

Hai sa-ți povestesc ceva. Știai ca zilele astea s-a aprobat acea chichiță, care deși nu pare importantă, E FOARTE, privind majorarea alocațiilor? A fost vreun partid care sa propună așa ceva, in afara de PNL? PNL a fost luat peste picior de toate partidele cu aceasta propunere și totusi au câștigat. Alocațiile au fost majorate in sfârșit!

Viitorul țării sunt PUSTANII de astăzi. Nu fiți idioți, nu votați cu partide "noi", nu votați cu criminali, și nici cu persoane cu handicap judiciar și intelectual.

Și PNL are un trecut rușinos, dar măcar nu dau pâine, făină și ulei ca PSD înainte de vot.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Alocațiile alea nu se pot majora fără voința unei majorități, psd a schimbat sursa de finantare a maririi alocatiilor, pnl a votat impotriva bugetului, alocatiile nu se maresc daca psd nu vrea si nu m-as mira ca dupa ce bugetul e examinat de ccr si trimis inapoi in parlament (e aproape inevitabil) sa se renunte la majorare.hee hee

| alex495 a răspuns:

Usr direct. Pnl a stat destul si nu prea se vede cine stie ce

| QElenaBoghiu a răspuns:

Nu votez.
Poate face și borș cu țara asta.

| LupusDei1993 a răspuns:

De la raspunsuri vad progresistii de USR-isti. Va semnati moartea propriei tari. Sper sa fiti spanzurati cu restul tradatorilor tarii la momentul oportun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

întrebare: ce caută naziștii anti-UE în PE?
e un paradox.

| suntserios a răspuns (pentru LupusDei1993):

Vrei sa detaliezi care e problema cu USR ul?
A guvernat pana acum si nu au facut-o bine?
Nu de alta, da PSD si PNL au guvernat 30 ani... si performante...

| LupusDei1993 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt nazisti.
Uite de asta nu sufar liberalii, ei fac pe oricine ce tin de dreapta, chiar daca nu sunt extremisti, "nazisti", care apropo acest cuvant e inventat de ((ei)) deci se vede manipularea si spalarea pe creier pe multi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Am scris clar că aș vota cu socialiștii și sunt total anti PPE, dar PSD pentru ultimele acțiuni s-a descalificat enorm în ochii mei, cum ai dedus că-s liberal?

''-e nevoie de o revoluție sângeroasă'' nu e deloc extremism aici

| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

și sari peste ce am zis.
Ce să caute un partid / aliantă / ce or fi ăia anti-UE în PE?laughing

| unvecin a răspuns:

Nu votez.

Răspuns utilizator avertizat
| Cannibal a răspuns:

Văd că mulți nu vor să meargă la vot dar dacă citiți asta vă îndemn la vot știu că suntem un popor pesimist dar schimbarea pornește din noi.
Bătrâni au mentalitatea aia "Mi-a mărit pensia cu 100 de lei cum să nu-i votez eu pe ei?" deși după urmează o serie de factori care nu ne ajută deloc cum ar fi: scumpirile.
Nici un partid nu are o ideologie concretă dar din punctul meu de vedere dintre toate partidele din România aș vota cu USR pentru că în momentul de față ei sunt singuri care par a fi cu capul pe umeri.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Cannibal):

"Cu capul pe umeri"

Ai vazut progresismul lor lgbt-ist? Mai ales copiii liderului ala. Votezi cu usr, distrugi tara ca-n vest.

| Hammurabi a răspuns (pentru LupusDei1993):

Chiar n-aveam chef să mă bag în disputa asta.
Dar "distrugi țara ca-n vest"? laughing

2 mil. de români au plecat în țările alea "distruse" pentru că se săturaseră să trăiască atât de bine în țara noastră "nedistrusă".
Ce vă mai spală creierul Antena 3...

| Cannibal a răspuns (pentru LupusDei1993):

Da, și care-i faza? Frate homosexuali exista din cele mai vechi timpuri nu cred că te poți impune împotriva naturii. Dacă mergi la spital și medicul e gay nu te tratezi? Trebuie să fim mai toleranți unii cu alți și să existe respect între noi.
Eu te respect pentru ceea ce ești, nu pentru ceea ce faci în pat, pentru religia pe care o ai, pentru etnia pe care o ai, punct.
Cel puțin chiar dacă ar câștiga ei alegerile să nu crezi că fix a doua zi o să aprobe așa ceva fiindcă încă nu suntem pregătiți pentru o asemenea schimbare.

| doctorandus a răspuns (pentru LupusDei1993):

Noi vrem o tara ca afara.

| MarianM8777 a răspuns:

Sper să pot vota Alternativa Dreaptă!

| ExpertulCiocanar a răspuns:

Jos psd

| Rainbow757 a răspuns:

Toti in afara de psd.

| ȚigariExpirate a răspuns:

In niciun caz PNL!
Orice altceva.